Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Během svého projevu na Sorbonně v Paříži Emmanuel Macron vyzval posluchače, aby si stanovili vyšší ambice a byli schopni čelit výzvám jako válka, intenzivní obchodní soutěž, nedostatek energií, klimatická změna a rostoucí autoritářství. Uvádí server euronerws.

„Naše dnešní Evropa je smrtelná. Může zemřít a to závisí výlučně na našich rozhodnutích," řekl Macron. Následně vyzval lidi, aby se rozhodli už nyní, protože „Evropa je dnes mezi válkou a mírem". Pronesl Macron účastníkům diskuzního panelu včetně členů své vlády a velvyslanců z jiných členských států EU. 

Ruská válka na Ukrajině je existenční hrozba a Evropa není dostatečně vyzbrojená na to, aby se bránila při „konfrontaci s mocností jako je Rusko, které nemá zábrany, žádné limity,“ řekl francouzský prezident. Zdůraznil přitom, že Rusko nesmí vyhrát.

Macron rovněž zdůraznil, že Evropa má nyní "štěstí", že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena přislíbila podporu Ukrajině. Nicméně varoval, že v roce klíčových voleb v Evropě, USA a jinde ve světě by se tato podpora mohla oslabit nebo úplně ztratit. Proto zdůraznil potřebu, aby Evropa byla schopna bránit své zájmy s podporou svých spojenců a případně i sama. Navrhoval posílení evropských ozbrojených sil, včetně programu rychlého nasazení a výzbroje vyrobené v Evropě, aby byla Evropa schopna jednat i vojensky. Současně zdůraznil potřebu silné společné diplomatické síly, která by hovořila jedním hlasem a budovala partnerství s Afrikou a Latinskou Amerikou.

„Pryč jsou časy, kdy Evropa nakupovala energii a hnojiva od Ruska, zajišťovala svou výrobu Číně a svou bezpečnost delegovala na Spojené státy americké,“ dodal. V posledních letech byly učiněny pozitivní kroky“.

Macron zdůraznil zvláštní charakter Evropy, která se zavázala k hodnotám svobody, demokracie, právního státu a rovnosti, jež jsou nyní ohroženy dezinformacemi a propagandou.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy