Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Tato pomoc bude financována prostřednictvím Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI), sdělili představitelé, kteří si přáli zůstat anonymní. Program USAI umožňuje Pentagonu nakupovat vybavení od obranného průmyslu či jiných partnerů, aniž by musel čerpat ze svých vlastních zásob. To znamená, že může trvat několik měsíců nebo dokonce let, než ukrajinská armáda obdrží tuto podporu.

Nový balíček pomoci bude zahrnovat širokou škálu munice pro protivzdušnou obranu, včetně munice pro systémy NASAMS a Patriot, ale také pro salvový raketový systém HIMARS. Kromě toho bude obsahovat bezpilotní letouny Switchblade a Puma.

Bílý dům tento týden oznámil vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě jedné miliardy dolarů. Tato podpora se však dostane na Ukrajinu rychleji, protože je odesílána přímo ze skladů Pentagonu v USA i v Evropě, vysvětluje AP.

Tyto oznámené vojenské balíčky jsou důsledkem schválení zákona o pomoci pro Ukrajinu v hodnotě téměř 61 miliard eur, který schválil Kongres USA a který v průběhu středy podepsal americký prezident Joe Biden.

Tato podpora je klíčová v době, kdy ukrajinská armáda čelí nedostatku munice a současně ruské síly intenzivně provádějí raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu a na východní frontě dosahují územních zisků.

Pro schválení balíku pomoci bylo 310 kongresmanů. Proti bylo 112 členů sněmovny, šlo výhradně o členy republikánské strany. Poměrem 360 ku 58 hlasům byla schválena také možnost využít zmražená ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny. Sněmovna také stvrdila přísnější sankce vůči Rusku, Číně a Íránu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval oběma stranám zastoupeným ve Sněmovně reprezentantů a jejímu předsedovi Miku Johnsonovi za schválení balíku. 

"Demokracie a svoboda budou vždy mít globální důležitost a nikdy neselžou, pokud je Amerika bude chránit. Klíčový americký balík zabrání rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům být ještě silnější. Spravedlivého míru a bezpečí dosáhneme pouze prostřednictvím síly," napsal Zelenskyj na síti X s tím, že věří ve stvrzení balíku Senátem a americkým protějškem Joem Bidenem. 

Biden již vyzval Senát k tomu, aby co nejrychleji přijal soubor zákonů, který spojuje pomoc Ukrajině také s podporou Izraele a Tchaj-wanu. Po schválení druhou komoru je připraven balík podepsat. 

Spojené státy americké jsou od února 2022 největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Podle údajů uváděných Pentagonem poskytly Kyjevu vybavení v hodnotě přes 44 miliard dolarů. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině HIMARS (raketový systém)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy