Ceny benzinu a nafty v Česku nadále klesají

Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulého týdne o pět haléřů na 27,96 koruny za litr. O devět haléřů zlevnila nafta, za litr teď řidiči platí průměrně 27,46 Kč.

Benzinky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin v současnosti o 4,75 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,36 Kč na litru více.

"V nejbližších dvou týdnech očekáváme pokračování stagnace, cena by se měla stále pohybovat na přibližně současné úrovni. Je to způsobené tím, že cena ropy na světových trzích se také nehýbe, v posledních dvou týdnech cena ropy Brent stagnuje na úrovni 45 dolarů za barel. Zatím se nezdá, že by měla výrazně vzrůst nebo poklesnout, protože trh s ropou je momentálně vyvážený a ani na jednu stranu nevidíme žádné výrazné přebytky či nedostatky ropy," řekl dnes ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka stál za mírným poklesem cen v minulém týdnu především kurz amerického dolaru proti české koruně. "Dolar je poslední dobou pod silným tlakem, což zpevnilo korunu až pod úroveň 22 korun za dolar. Právě slabší americký dolar však udržel cenu ropy Brent nad 45 dolary za barel, což bude do dalších týdnů tlačit na růst cen pohonných hmot. Ten by ale neměl být příliš rychlý, jelikož ho brzdí právě silnější koruna," uvedl Hájek.

Také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda míní, že zlevnění pohonných hmot z předchozích sedmi dní bylo jen přechodné. "Potenciál koruny k dalšímu posilování je omezený, přičemž ropa se na svých relativně vysokých cenových úrovních, blízko více než pětiměsíčního maxima, udrží. V dalším týdnu budou ceny pohonných hmot v ČR stagnovat," sdělil. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr uvedl, že trh s ropou a ropnými produkty dostává ránu za ranou. "Naposledy Mezinárodní agentura pro energii zhoršila svůj výhled pro potenciál růstu poptávky v roce 2021. Hlavními důvody je podle agentury výrazný propad zájmu o leteckou dopravu a potenciálně dále rostoucí nové případy nakažených koronavirem. Důsledek pro koncového uživatele zůstává vzhledem k nekončícím turbulencím nevyzpytatelným. Ještě nedávno platilo, že po konci prázdninové sezony se ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích vracely k jarním hodnotám. Dnes si nikdo netroufne na tuto variantu vsadit," dodal.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji. Litr benzinu tam v průměru vyjde na 27,53 koruny a nafty na 27,05 Kč.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Benzin stojí v metropoli průměrně 28,60 koruny, nafta 28,38 Kč za litr. Benzin je nejlevnější v Praze 9, kde litr Naturalu 95 v průměru stojí 27,94 koruny. Za naftu motoristé zaplatí nejméně v Praze 3 a Praze 9, a to shodně 27,57 koruny. Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze 4, kde benzin v tamních čerpacích stanicích stojí v průměru 29,49 koruny a nafta 29,39 koruny.

Za hranicemi v Německu se benzin prodává v přepočtu průměrně za 34,36 koruny. Nafta stojí v přepočtu 28,96 koruny. Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy srovnatelné s těmi v sousedním Rakousku, na Slovensku je benzin dražší. V Rakousku stojí litr naturalu 1,07 eura (v přepočtu 28,01 Kč), litr nafty 1,03 eura (26,81 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,33 eura (v přepočtu 34,81 Kč), nafta stojí průměrně 1,23 eura (32,14 Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny pohonných hmot v ČR padají, benzin a nafta jsou levnější než před…

10.09.2020 08:15 Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne znovu zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95…

Ceny u benzínek v Česku dál klesají. Kde natankujete nejvýhodněji?

03.09.2020 08:58 Pohonné hmoty v Česku nepatrně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Benzin a nafta v ČR mírně zlevnily. Vyplatí se tankovat za hranicemi?…

27.08.2020 10:46 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu mírně zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy…

K Jadranu autem? Podívejte se, v které zemi natankujete nejlevněji

18.08.2020 15:31 Češi, kteří navzdory pandemii koronaviru plánují na konci prázdnin cestu autem na Jadran, nemusí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama