Menší lyžařské areály v sezoně kvůli koronaviru asi vůbec neotevřou

Provozovatelé lyžařských areálů jsou zklamaní, že nemohou od pondělí spustit vleky. Doufali, že vláda zmírní restriktivní opatření. Některé menší areály tak v sezoně kvůli koronaviru možná ani neotevřou. ČTK to dnes řekl šéf Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Lyžování, ilustrační foto

Nouzový stav skončí o půlnoci, ale po požadavku hejtmanů ho vláda znovu zavede od pondělí na dva týdny. Rozvolnění některých opatření se možná uskuteční od 1. března.

"Popravdě jsme čekali, že by to mohlo dopadnout, protože dlouhodobě někteří ministři opakovali, že vleky velké epidemické riziko neznamenají. Zároveň běží jarní prázdniny," řekl Knot.

Podle ředitele asociace by provozovatelé areálů zajistili koridory, koordinovali fronty a rozestupy mezi lidmi. Skicentra jsou velká a nebyl by to problém, řekl. Lidé podle Knota stejně jezdí na hory, sáňkují, běžkují, jezdí na skialpech, což je vidět na horských parkovištích.

"Tikají nám takzvaně hodiny. Lyžařské areály nemohou stát celou sezonu na značkách a nevědět, kdy mají povolat lidi do práce. Je to velký problém. Do dubna mohou být v provozu jen velké areály, ale to jsou jen jednotky v celé zemi," řekl Knot.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Sedačkovné, tedy náhrada za zastavené vleky a lanovky, sice skicentrům pomůže, ale celý provoz jim to nezaplatí, podotkl Knot. Podle nových programů by to mohly obdržet až 65 procent provozních nákladů.

"Peníze se musí odněkud vzít a tržby nejsou. Někteří vlekaři je měli naposledy loni v únoru. To, že někteří vozí lyžaře rolbami, je z nouze ctnost, spíš upozornění na problém," řekl Knot.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Související:

Právě se děje

reklama