Bratři Okamurovi zhodnotili německé volby, jejich pohled je diametrálně odlišný

Praha/Berlín - Vítězství Angely Merkelové a její CDU vyvolal i reakce některých českých politiků. Názorový rozpor je nejpatrnější u bratrů Okamurových. Hayato (KDU-ČSL) si vítězství kancléřky pochvaluje, jeho bratr Tomio (SPD) z výsledků voleb nadšený není, důraz ale klade na volební zisk protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Podle Tomio Okamury výsledky německých voleb nepřinesou žádnou změnou v politickém směřování Německa. Náš soused s prý stal "rizikovým partnerem v otázce bezpečnosti" a Česká republika by měla začít hledat bezpečnostní záruky spíše v užší spolupráci mezi zeměmi Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Slovensko).

"Vyspělá, stabilní a dobře fungující demokracie v Německu tak zůstává rozhodující konstruktivní silou v Evropě a významnou pozitivní silou celého současného světa," vyjádřil svůj zcela kontrastní názor na sociální síti jeho bratr Hayato, který kandiduje do Poslanecké sněmovny v trikotu KDU-ČSL. 

Tomio zdůraznil, že tradiční strany oslabily, kdežto "vlastenecká AfD" zaznamenala úspěch. "Úspěch naopak zaznamenala vlastenecká AfD, která skončila s 13% třetí a poprvé v historii se dostala do Parlamentu, přičemž obdržela jednou tolik hlasů než jí předpovídaly evidentně falešné průzkumy," uvedl na facebooku. Tomio burcuje k tomu, aby Česko začalo budovat efektivní armádu, která by sama dokázala ochránit naše hranice.

"Němečtí voliči hlasovali při důležitých parlamentních volbách odpovědně a s rozvahou. Vysoká volební účast a většina odevzdaných hlasů ve prospěch jednoznačně demokratických a proevropských politických stran. Zvítězili křesťanští demokraté (z CDU a CSU), většina občanů Německa dala přednost seriózní nepopulistické politice před myšlenkovými zkratkami, rozbouřenými emocemi a lacinými sliby populistů," uvedl jeho bratr Hayato. Většina jeho kolegů z KDU-ČSL na sociálních sítích vítězství kancléřky Merkelové přivítala. 

Související

Hayato Okamura Rozhovor

Rozhádání bratři Okamurové usednou ve Sněmovně. Lidsky mám Tomia rád, ale extrémisté do vlády nepatří, říká Hayato

Několik let spolu nepromluvili ani slovo. Vzájemně se proti sobě vymezují, jsou rozhádaní. Nyní se ale lidovecký Hayato Josef Okamura bude po letošních volbách pravidelně potkávat v nové Poslanecké sněmovně se svým bratrem Tomiem, šéfem SPD. Dokonce při ustavující schůzi, kdy ještě nejsou utvořeny kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak rivalové usednou do jedné lavice. „Jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu,“ řekl člen vítězné koalice Spolu Hayato Okamura reportérům, mezi nimiž byly i EuroZprávy.cz.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Hayato Okamura Tomio Okamura Volby v Německu Angela Merkelová Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy