Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

"Dnes ráno se spojil tým aktivistů a aktivistek z Česka, Polska a Německa a vydal se na protest proti plánovanému rozšíření těžby na dole Bílina. Cíl? Upozornit na nebezpečí klimatické krize a donutit společnost ČEZ, aby ukončila těžbu. Proto jsme připevnili na konstrukci obrovský transparent s anglickým nápisem „End Fossil Crimes“ (Skoncujte s fosilnímI zločiny) na rypadlo. Po několika hodinách jsme ho vyměnili za transparent s českým nápisem „Konec těžby 2030“," uvedl Greenpeace.

Skupina tvrdí, že veškeré fosilní korporace mají velmi podobný obchodní model, který zahrnuje hledání přírodních zdrojů, vynakládání obrovských finančních prostředků na marketing a přesvědčování veřejnosti, že jejich těžební aktivity budou prováděny bezpečně a s respektem k životnímu prostředí. "Tyto společnosti se nebojí využívat různé metody, jako je přesídlování místních komunit, utišování hlasů nebo zneužívání jejich postavení. Často se také snaží ovlivňovat politická rozhodnutí, a to buď prostřednictvím lobbingu nebo finančních prostředků. Někdy se neváhají uchylovat k úplatkům a korupci nebo k popírání vědeckých poznatků a vytváření falešných studií, které mají ospravedlnit jejich činnost. Jejich strategie je zaměřena na získání přístupu k přírodním zdrojům a maximalizaci svých zisků, i za cenu poškození životního prostředí, sociálních následků a ohrožení zdraví místních komunit. Některé z těchto praktik bychom našli i u českých fosilních firem," uvedli.

"Severočeské doly, které jsou součástí ČEZ, získaly povolení k rozšíření těžby minimálně do roku 2035 od Obvodního báňského úřadu v Mostě v březnu letošního roku. Proti tomuto rozhodnutí jsme podali odvolání. Již dlouhou dobu kritizujeme plány na prodloužení těžby, protože se jedná o klimatický zločin. Firmy jako Shell, BP, Chevron, Gazprom a právě i ČEZ a další páchají zločiny na přírodě i klimatu. Těžba na dole Bílina je navíc v rozporu s cílem české vlády, která se zavázala k odklonu od uhlí do roku 2033, přičemž česká vláda je majoritním akcionářem ČEZu. Ministr životního prostředí Petr Hladík proto musí přijmout veškeré možné opatření, aby zabránil prodloužení těžby na dole Bílina," tvrdí Greenpeace.

Související

Více souvisejících

Greenpeace Bílina

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy