Praha - Ve druhé části pomoci Maďarsku při ostraze schengenských hranic před migranty pošle Česko více vojáků a policistů než v pondělí schválených 25.
Na tiskové konferenci po návštěvě generálního štábu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O konkrétních počtech budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra visegrádské čtyřky. Sobotka by chtěl, aby se na pomoci podílelo i Slovensko a Polsko.
Vláda v pondělí rozhodla, že česká armáda Maďarsku vypomůže 25 vojáky, pěti nákladními vozy, vrtnou soustavou na budování plotu a polními kuchyněmi. V zemi by vojáci měli být od poloviny října do poloviny prosince.
"Následně byla ČR požádána o to, zda by ještě pomohla posílit ostrahu vnější schengenské hranice, jejíž část tvoří maďarská hranice. Budou jednat ministři vnitra o konkrétních technických parametrech tohoto požadavku Maďarska a předpokládám, že po tomto jednání bude česká vláda reagovat," řekl Sobotka.
Další pomoc by měla být koordinována s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky. "Stojíme o to, aby to nebyla jenom pomoc ze strany České republiky Maďarsku, ale aby se na té podpoře podílelo také Slovensko a Polsko," řekl premiér. Konkrétní podoba pomoci bude podle Sobotky záležet na požadavcích Maďarska, které by měl svým kolegům přednést ve čtvrtek maďarský ministr vnitra. Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pondělí řekl, že by do země mohlo odjet více než 100 českých vojáků a policistů.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Armáda České Republiky , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
před 1 hodinou
IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?
před 2 hodinami
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu
před 3 hodinami
Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump
před 4 hodinami
Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?
před 4 hodinami
Trump vyzval k vytvoření koalice, která bude chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 6 hodinami
Počasí bude příští víkend slunečné, zkazí ho ale občasný déšť
včera
Orbán a Magyar rozdělili Maďarsko. Za oba tábory vyrazily do ulic statisíce lidí
včera
Rusko a Čína poskytují Íránu v probíhající válce vojenskou podporu, tvrdí Teherán
včera
Jak Íránci obcházejí informační blackout? Hitem je „spojovací překupník“
včera
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
včera
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
včera
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
včera
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
včera
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
včera
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
včera
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
včera
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
včera
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
včera
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, které se bude postupně stabilizovat.
Zdroj: Libor Novák