Dny NATO budou bez návštěvníků, přenos nabídne osm hodin programu

Letošní 20. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády ČR se odehraje bez návštěvníků, avšak lidé budou moci dva dny sledovat přímé přenosy v České televizi nebo na internetu. Program se ještě dolaďuje, 19. a 20. září se ale na letišti v Mošnově na Novojičínsku uskuteční každý den čtyři hodiny dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu.

Během akce bude rovněž oceněno 1000 záchranářů a příslušníků bezpečnostních složek za nasazení během nouzového stavu. Novinářům to dnes řekli organizátoři.

Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík řekl, že půjde o jednu z mála akcí tohoto typu, které se letos v Evropě vůbec uskuteční. Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a běžně je v Mošnově navštěvují statisíce lidí, loni jich bylo 220.000.

Jedinou možností ale letos bylo zorganizovat akci bez návštěvníků. "Bylo to pro nás nejtěžší rozhodnutí za 20 let. Musíme respektovat platná hygienická i z toho vyplývající bezpečnostní opatření," řekl Pavlačík.

Malou útěchou pro diváky podle něj bude možnost sledovat přenos s využitím špičkové přenosové technologie Wave Relay, kterou budou mít Dny NATO jako první akce ve střední a východní Evropě. "Umožní zcela nový přenos z dynamických ukázek, protože kamery ve vysokém rozlišení budou umístěny buď přímo na uniformách vystupujících účastníků, nebo na technice," řekl Pavlačík. Na rozdíl od předchozích let nebude letos program po oba dny stejný, ale každý den jiný.

Velitel Vzdušných sil Armády ČR Petr Hromek řekl, že program se teprve ladí, protože se ještě čeká na potvrzení zahraničních účastníků. "Chceme si připomenout i 15 let provozu letounů Gripen v České republice, takže chystáme i průlet českých, švédských, maďarských letounů Gripen, pokud opravdu přiletí," řekl Hromek. Vzhledem k tomu, že se do areálu nedostanou diváci, statické ukázky techniky tam letos nebudou.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že Dny NATO by také měly alespoň částečně kompenzovat oslavy 75. výročí osvobození, které město chystalo velkolepé, ale kvůli pandemii koronaviru je muselo zrušit. "Ve spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě jsme vymysleli způsob, jak v rámci Dnů NATO předvést vojenskou techniku, která se podílela na osvobození Ostravy a Ostravska, a chtěli bychom tam i přivítat, pokud se nám to podaří, válečné veterány," řekl Macura.

Organizátoři lidem nedoporučují, aby se vydali sledovat letecké ukázky do okolí letiště, krajský policejní ředitel Tomáš Kužel řekl, že ale očekává, že obzvlášť v případě pěkného počasí se někteří lidé do Mošnova vydají. Policie se proto na akci připravuje, aby zabránila například živelnému nájezdu aut do míst, kde by mohla bránit provozu. Pokud se ale lidé nebudou chovat neukázněně, nebude jim policie v pohybu bránit. "Když by docházelo na vstup na cizí pozemky, kde už by to majitelům vadilo, nebyla by to běžná louka, když by docházelo k poškozování majetku, třeba ničení oplocení letiště, tak to už jsou samozřejmě věci, které by policie řešit musela," řekl Kužel.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že kraj akci podpořil, protože kdyby se letos neuskutečnila, ohrozilo by to i její konání v dalších letech. "Kdybychom se měli bát všech potenciálních rizik, tak bychom dneska už nemohli uspořádat vůbec nic. Domnívám se a sázím na to, že lidé jsou natolik rozumní, že nebudou věci komplikovat," řekl Vondrák.

Související

Dny NATO v Mošnově, ilustrační foto.

V Mošnově proběhl druhý z Dnů NATO. Letos je navštívilo 110 tisíc lidí

Přibližně 110.000 diváků navštívilo během dvou dnů na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. V sobotu bylo návštěvníků asi 85.000, v neděli i kvůli horšímu počasí 25.000. ČTK to za pořadatele řekl Jaromír Krišica, informace vycházejí z policejních údajů.

Více souvisejících

Dny NATO Armáda České Republiky Ivo Vondrák (hejtman) Ostrava Tomáš Macura (primátor Ostravy)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy