Prezident Zeman podpořil modernizaci armády, Babiš a Metnar odmítají požadavek KSČM

Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí armády o zvýšení bojeschopnosti. Podmínkou je podle něho zapojení českého zbrojního průmyslu a nakupování moderních technologií, které se osvědčily v boji. Na dnešním velitelském shromáždění české armády podpořil například nákup dronů z Izraele. Za nepřítele označil islámský terorismus.

Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Zeman v projevu na každoročním setkání armádních velitelů poděkoval vojákům za pomoc, kterou poskytli v boji s koronavirem. Zároveň armádu podpořil v jejím úsilí o zvýšení bojeschopnosti, a to za dvou podmínek. "První je podpora českého zbrojního průmyslu, a druhá je skutečná modernizace armády, nikoli kupování starých zbraní, které už téměř dosloužily, ale soustředění se na novou generaci zbraní," řekl Zeman.

Prezident doporučil pořizovat zbraně ozkoušené bojem. Týká se to podle něj i dronů. Vyslovil se pro jejich zakoupení z Izraele. Jeho bezpilotní prostředky se podle prezidenta v boji osvědčily.

Zmínil také stahování spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Potěšilo ho, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se nedávno proti tomuto stažení vyslovil. Očekává, jak se k tomu postaví nová administrativa nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena.

Zeman souhlasí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, že nepřítelem není Čína a Rusko, ale mezinárodní terorismus. Podle českého prezidenta jím je konkrétně islámský terorismus. Chce usilovat o to, aby česká armáda byla pevnou součástí aliančních sil v místech, kde se proti němu bojuje, zmínil Afghánistán, Mali, Sinaj nebo Golanské výšiny. "Buďme součástí této antiteroristické organizace. Nenechme se zmást těmi, kdo nám vyhrožují třetí světovou válkou, nenechme se zmást ani těmi, kdo tady rozsévají antiruskou a antičínskou hysterii, která jenom ohrožuje naše ekonomické zájmy, aniž by k čemukoli pozitivnímu přispěla," řekl.

Metnar: Škrty ohrozily obranyschopnost, to se nesmí opakovat

Škrty spojené s finanční krizí z let 2008 a 2009 vážně narušily schopnost armády bránit stát před vnějším napadením. Taková chyba se nesmí opakovat, řekl dnes ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na velitelském shromáždění české armády. Připomněl tak spor o státní rozpočet, který ministerstvu obrany na příští rok určuje 85,4 miliardy korun. KSČM podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty pandemie potvrdila, že armáda je důležitá pro obranu ČR na všech frontách a proti jakémukoli nepříteli. Řekl, že modernizace armády proto musí pokračovat.

Metnar vojákům poděkoval za práci během koronavirové krize. Jejich nasazení označil za obdivuhodné. "Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné. Musíme proto v tom, co děláme, pokračovat a také být připraveni na budoucnost," řekl. Pomoc při krizových situacích je podle něj důležitou součástí práce vojáků.

Hlavním úkolem armády je ale obrana před vnějším napadením státu, spojenců a hodnot, zdůraznil. Tato schopnost byla podle něj vážně narušena škrty spojenými s finanční krizí v letech 2008 a 2009. "Viděli jsme, jaké to mělo důsledky, a víme, že taková chyba se nesmí opakovat, protože i přes maximální snahu se z ní dodnes vzpamatováváme," dodal. Vyjádřil víru, že Parlament bude mít pochopení pro navyšování rozpočtu i pro příští rok.

Na to, že armáda existuje kvůli obraně při ohrožení státu, poukázal i náčelník generálního štábu Aleš Opata. Poznamenal, že v současné době se uskutečňuje největší přezbrojení v historii české armády, ale zároveň se objevují i snahy o zpochybnění obranného rozpočtu.

Podle Opaty krize kolem koronaviru ukázala, jak je armáda připravena, co se osvědčilo a jak se z ní poučit. "Potvrdilo se, jak je armáda důležitá pro obranu země na všech frontách a proti jakémukoli nepříteli. Musíme mít vojáky kvalitně připravené, schopné se adaptovat na každou situaci, rychle reagovat a najít řešení," řekl. Potvrdilo se také podle něj, že svět nebude bezpečné místo, a musí proto pokračovat modernizace armády a příprava na budoucí krize. "Potřebujeme moderní zbraně a technologie, potřebujeme nové přístupy k řešení komplexních situací," řekl.

Uvedl, že armáda potřebuje těžkou brigádu, ale pro budoucnost to nestačí. Potřebovat podle něj bude umělou inteligenci, roboty, drony, laserové zbraně, přesně naváděnou munici či kybernetické síly. "I kdyby naše cesta měla vést až do vesmíru, půjdeme tam," poznamenal. Řekl také, že budoucnost je v provázanosti operačních domén.

Metnar řekl, že letos ministerstvo obrany uzavřelo smlouvy za více než 11 miliard korun. "Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty," poznamenal. Připomněl, že letos je v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1200 terénních automobilů, v první polovině příštího roku chce resort podepsat tři smlouvy za 68 miliard korun na nákup nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD a 210 pásových bojových vozidel pěchoty. "Tyto projekty zásadně změní schopnosti armády a zajišťování obranyschopnosti naší země a rovněž zvýší důvěryhodnost v alianci," řekl.

Podle Metnara současné konflikty, například v Náhorním Karabachu, ukázaly důležitost moderních technologií a význam dronů. "Zde také nesmíme zůstat pozadu. Proto se stále více věnujeme kybernetice a bezpilotním prostředkům," uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Řekl to při dnešním velitelském shromáždění české armády. "Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu," řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. "Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků," uvedl Babiš.

Později novinářům řekl, že nevidí důvod vyhovět žádosti KSČM. "Situace ve světě není úplně dobrá a my vždy říkali, že uděláme pravý opak, než udělala vláda při krizi v roce 2009," uvedl. Kritizoval, že tehdy se výdaje na obranu propadly. Snahy nezvyšovat rozpočet armády odmítá. "Musíme se konečně zbavit té zastaralé ruské techniky a konečně se to daří," uvedl.

Armáda podle něj v koronavirové krizi ukázala, že se na ni může Česko spolehnout. "Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla v boji s pandemií, vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s chytrou karanténou," uvedl Babiš.

Výzvy stojí podle premiéra před NATO i Evropskou unií. "Vztahy jednotlivých členů NATO nejsou úplně ideální a uvidíme, jak to bude fungovat s příchodem nového amerického prezidenta (Joea Bidena)," řekl. Zásadním problémem pro Evropu je ilegální migrace, dodal. "Nejde o přerozdělování (migrantů), ale zastavení (migrace). Je důležité, abychom ubránili naši kulturu a způsob života," doplnil.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Policisté budou namátkově kontrolovat otevírací dobu hospod i zákaz pití…

26.11.2021 13:10 Policisté jsou připraveni kontrolovat nová protiepidemická opatření, která začnou platit od…

Policie by mohla při povinném očkování ztratit až 10 tisíc lidí

23.11.2021 16:23 Policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. K možnosti…

Metnar vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly pandemii

23.11.2021 12:43 Aktualizováno Končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly…

Budoucnost armády je v technologiích, umělé inteligenci a robotizaci, míní…

23.11.2021 12:22 Aktualizováno Budoucnost armády spočívá v technologiích, umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích, laserem…

Armáda začne v úterý kvůli pandemii vypomáhat v dalších 14 nemocnicích

22.11.2021 19:15 Armáda začne v úterý vypomáhat v dalších 14 nemocnicích. Kvůli nedostatku personálu v souvislosti s…

Policisté denně provedou zhruba 6000 kontrol souvisejících s covidem

22.11.2021 12:45 Policisté v souvislosti s epidemií covidu nyní provádějí denně zhruba 6000 kontrol, většinou v…

Armáda vyšle kvůli koronaviru vojáky do dalších sedmi nemocnic

16.11.2021 16:11 Aktualizováno Armáda pošle od čtvrtka vojáky na pomoc dalším osmi nemocnicím zatíženým bojem s pandemií covidu-19…

Testování ve školách odhalilo dalších 3423 nakažených

16.11.2021 12:06 Aktualizováno Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních…

Od pondělí budou kvůli covidu pomáhat v nemocnicích čtyři desítky vojáků

12.11.2021 12:18 Aktualizováno Od pondělí budou pomáhat v moravských nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků.…

Babiš na Vítkově poděkoval veteránům, Metnar ocenil boj armády s covidem

11.11.2021 12:40 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na pražském Vítkově poděkoval válečným veteránům, připomněl…

Související:

Právě se děje

reklama