Prezident Zeman podpořil modernizaci armády, Babiš a Metnar odmítají požadavek KSČM

Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí armády o zvýšení bojeschopnosti. Podmínkou je podle něho zapojení českého zbrojního průmyslu a nakupování moderních technologií, které se osvědčily v boji. Na dnešním velitelském shromáždění české armády podpořil například nákup dronů z Izraele. Za nepřítele označil islámský terorismus.

Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany
doporučujeme

Zeman v projevu na každoročním setkání armádních velitelů poděkoval vojákům za pomoc, kterou poskytli v boji s koronavirem. Zároveň armádu podpořil v jejím úsilí o zvýšení bojeschopnosti, a to za dvou podmínek. "První je podpora českého zbrojního průmyslu, a druhá je skutečná modernizace armády, nikoli kupování starých zbraní, které už téměř dosloužily, ale soustředění se na novou generaci zbraní," řekl Zeman.

Prezident doporučil pořizovat zbraně ozkoušené bojem. Týká se to podle něj i dronů. Vyslovil se pro jejich zakoupení z Izraele. Jeho bezpilotní prostředky se podle prezidenta v boji osvědčily.

Zmínil také stahování spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Potěšilo ho, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se nedávno proti tomuto stažení vyslovil. Očekává, jak se k tomu postaví nová administrativa nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena.

Zeman souhlasí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, že nepřítelem není Čína a Rusko, ale mezinárodní terorismus. Podle českého prezidenta jím je konkrétně islámský terorismus. Chce usilovat o to, aby česká armáda byla pevnou součástí aliančních sil v místech, kde se proti němu bojuje, zmínil Afghánistán, Mali, Sinaj nebo Golanské výšiny. "Buďme součástí této antiteroristické organizace. Nenechme se zmást těmi, kdo nám vyhrožují třetí světovou válkou, nenechme se zmást ani těmi, kdo tady rozsévají antiruskou a antičínskou hysterii, která jenom ohrožuje naše ekonomické zájmy, aniž by k čemukoli pozitivnímu přispěla," řekl.

Metnar: Škrty ohrozily obranyschopnost, to se nesmí opakovat

Škrty spojené s finanční krizí z let 2008 a 2009 vážně narušily schopnost armády bránit stát před vnějším napadením. Taková chyba se nesmí opakovat, řekl dnes ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na velitelském shromáždění české armády. Připomněl tak spor o státní rozpočet, který ministerstvu obrany na příští rok určuje 85,4 miliardy korun. KSČM podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty pandemie potvrdila, že armáda je důležitá pro obranu ČR na všech frontách a proti jakémukoli nepříteli. Řekl, že modernizace armády proto musí pokračovat.

Metnar vojákům poděkoval za práci během koronavirové krize. Jejich nasazení označil za obdivuhodné. "Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné. Musíme proto v tom, co děláme, pokračovat a také být připraveni na budoucnost," řekl. Pomoc při krizových situacích je podle něj důležitou součástí práce vojáků.

Hlavním úkolem armády je ale obrana před vnějším napadením státu, spojenců a hodnot, zdůraznil. Tato schopnost byla podle něj vážně narušena škrty spojenými s finanční krizí v letech 2008 a 2009. "Viděli jsme, jaké to mělo důsledky, a víme, že taková chyba se nesmí opakovat, protože i přes maximální snahu se z ní dodnes vzpamatováváme," dodal. Vyjádřil víru, že Parlament bude mít pochopení pro navyšování rozpočtu i pro příští rok.

Na to, že armáda existuje kvůli obraně při ohrožení státu, poukázal i náčelník generálního štábu Aleš Opata. Poznamenal, že v současné době se uskutečňuje největší přezbrojení v historii české armády, ale zároveň se objevují i snahy o zpochybnění obranného rozpočtu.

Podle Opaty krize kolem koronaviru ukázala, jak je armáda připravena, co se osvědčilo a jak se z ní poučit. "Potvrdilo se, jak je armáda důležitá pro obranu země na všech frontách a proti jakémukoli nepříteli. Musíme mít vojáky kvalitně připravené, schopné se adaptovat na každou situaci, rychle reagovat a najít řešení," řekl. Potvrdilo se také podle něj, že svět nebude bezpečné místo, a musí proto pokračovat modernizace armády a příprava na budoucí krize. "Potřebujeme moderní zbraně a technologie, potřebujeme nové přístupy k řešení komplexních situací," řekl.

Uvedl, že armáda potřebuje těžkou brigádu, ale pro budoucnost to nestačí. Potřebovat podle něj bude umělou inteligenci, roboty, drony, laserové zbraně, přesně naváděnou munici či kybernetické síly. "I kdyby naše cesta měla vést až do vesmíru, půjdeme tam," poznamenal. Řekl také, že budoucnost je v provázanosti operačních domén.

Metnar řekl, že letos ministerstvo obrany uzavřelo smlouvy za více než 11 miliard korun. "Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty," poznamenal. Připomněl, že letos je v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1200 terénních automobilů, v první polovině příštího roku chce resort podepsat tři smlouvy za 68 miliard korun na nákup nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD a 210 pásových bojových vozidel pěchoty. "Tyto projekty zásadně změní schopnosti armády a zajišťování obranyschopnosti naší země a rovněž zvýší důvěryhodnost v alianci," řekl.

Podle Metnara současné konflikty, například v Náhorním Karabachu, ukázaly důležitost moderních technologií a význam dronů. "Zde také nesmíme zůstat pozadu. Proto se stále více věnujeme kybernetice a bezpilotním prostředkům," uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Řekl to při dnešním velitelském shromáždění české armády. "Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu," řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. "Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků," uvedl Babiš.

Později novinářům řekl, že nevidí důvod vyhovět žádosti KSČM. "Situace ve světě není úplně dobrá a my vždy říkali, že uděláme pravý opak, než udělala vláda při krizi v roce 2009," uvedl. Kritizoval, že tehdy se výdaje na obranu propadly. Snahy nezvyšovat rozpočet armády odmítá. "Musíme se konečně zbavit té zastaralé ruské techniky a konečně se to daří," uvedl.

Armáda podle něj v koronavirové krizi ukázala, že se na ni může Česko spolehnout. "Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla v boji s pandemií, vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s chytrou karanténou," uvedl Babiš.

Výzvy stojí podle premiéra před NATO i Evropskou unií. "Vztahy jednotlivých členů NATO nejsou úplně ideální a uvidíme, jak to bude fungovat s příchodem nového amerického prezidenta (Joea Bidena)," řekl. Zásadním problémem pro Evropu je ilegální migrace, dodal. "Nejde o přerozdělování (migrantů), ale zastavení (migrace). Je důležité, abychom ubránili naši kulturu a způsob života," doplnil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bendovy oslavy se účastnil i policejní ředitel Husák

25.01.2021 21:52 Aktualizováno Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama