Díky novele bodového systému bude v Česku možné od příštího roku zahájit kurz autoškoly k řízení osobního automobilu již ve věku 15 a půl roku. Od 17 let budou moci lidé řídit auto s dozorem mentora. Řidiči u sebe také nebudou muset mít řidičský průkaz a malý technický průkaz. Dnes to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na tiskové konferenci.
Novela zavádí možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let, což by mělo přispět k bezpečnosti na silnicích. Další novinkou je řidičský průkaz na zkoušku, což znamená, že řidiči, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, musí absolvovat dva preventivní kurzy po vážném přestupku.
Součástí novely je také zvýšení bezpečnosti na silnicích, protože Česko eviduje 50 usmrcených na silnicích na milion obyvatel ročně a Kupka si klade za cíl snížit toto číslo na méně než 40.
Česká republika se v roce 2022 umístila na 21. místě v Evropě. Kupka chce, aby se situace přiblížila těm zemím, které jsou na tom lépe, například Německu, kde je počet usmrcených na milion obyvatel kolem 37. Novela, která vstoupí v platnost od příštího roku, mění systém trestných bodů pro řidiče a zvyšuje některé pokuty.
Podle Kupky se tresty zpřísňují podle závažnosti a rizika spojeného s přestupky. Řidiči budou za přestupky dostávat dva, čtyři nebo šest trestných bodů. U řízení pod vlivem alkoholu se sníží počet bodů z sedmi na šest, ale zvýší se pokuta ve správním řízení až na 25 000 Kč.
Pokud řidič odmítne zkoušku na alkohol, bude mu hrozit pokuta až 75 00 korun, stejně jako v případě, kdy bude řídit a nebude držitelem řidičského oprávnění nebo bude řídit i přes zákaz řízení.
Související
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
doprava , Autoškola , Martin Kupka (ODS)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 1 hodinou
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 1 hodinou
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 2 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 3 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 4 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 4 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 5 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 5 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 6 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 7 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 7 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 8 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
Evropa se nepodrobí „brutálnímu světu“ a namísto toho se stane základnou pro obnovu nového mezinárodního řádu. Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v arménském Jerevanu to prohlásil kanadský premiér Mark Carney. Ten se stal historicky prvním neevropským lídrem, který se jednání tohoto bloku zúčastnil, což podtrhuje proměnu globálních spojenectví v době rostoucí nejistoty.
Zdroj: Libor Novák