Vellá část Čechů nesouhlasí s koncem spalovacích motorů. Vyplývá to ze společného výzkumu agentur Nielsen a ResSOLUTION Group. Lidé se obávají cenové nedostupnosti nových vozidel či nedostatečné připravenosti České republiky v případě přechodu na elektromobilitu.
83 procent lidí aktivních na internetu podle šetření zaznamenalo informaci o připravované unijní legislativě, která počítá s nulovými emisemi u osobních aut a dodávek od roku 2035. Souhlas s ní ovšem vyjádřilo jen 17 procent respondentů, naopak 77 procent z nich je proti.
Lidé mají s legislativou problém především proto, že se obávají nedostupnosti aut. Více než polovina odpůrců je pak toho názoru, že v roce 2035 stále nebude Česko mít odpovídající infrastrukturu.
Z průzkumu vyplynulo, že unií prosazovaný návrh může na české občany tvrdě dopadnout. Auta s alternativními pohony jsou totiž aktuálně rozšířená jen málo. Hybridy mají 2 procenta majitelů vozidel, elektroauta necelé procento. Naprostá většina lidí vlastní vozy s benzinovým či dieselovým motorem.
Související
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
Německým Lipskem otřásla v pondělí odpoledne tragédie, která si vyžádala nejméně dva lidské životy a desítky zraněných. Do davu lidí v samotném centru města vjel vysokou rychlostí řidič v osobním automobilu typu SUV. Incident se odehrál v pěší zóně, která byla v té době plná nakupujících a návštěvníků kaváren užívajících si teplého jarního dne.
Zdroj: Libor Novák