Česko finišuje vyjednávání o nákupu amerických stíhaček F-35

Česko je ve finále vyjednávání se zástupci Spojených států amerických o koupi letounů F-35. Ve čtvrtek to uvedla ministryně obrany Jana Černochová na základně v Náměšti nad Oslavou, kam dnes dorazily další zakoupené vrtulníky Viper a Venom. 

"Jsme v nějakém finále. Někdy v řádech týdnů bychom to měli představovat vládě a předsedům politických stran v Parlamentu," řekla dnes Černochová přítomným hostům. 

Pentagon na konci června informoval, že americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej stíhaček F-35, munice a dalšího vybavení České republice, která chce pořídit 24 strojů a nahradit jimi Gripeny. Uváděná nákupní částka 5,62 miliardy dolarů představuje maximální finanční rámec na případnou realizaci desetiletého kontraktu.

Souhlas ministerstva ovšem nijak nesouvisel s vývojem jednání. České ministerstvo obrany před prázdninami uvedlo, že jde o standardní postup, který je nutný před každým zahraničním prodejem vojenského materiálu za hranice USA.

"Od začátku jsme s tím počítali a na průběhu jednání o pořízení víceúčelových nadzvukových letounů F-35 to nic nemění, jedeme podle plánu," uvedla tehdy vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva Blanka Cupáková, která stojí v čele vyjednávacího týmu. 

Na základnu dnes zároveň dorazila jiná zásilka ze zámoří. "Do Náměšti nad Oslavou dorazily další dva americké vrtulníky – bitevník Viper a také víceúčelový vrtulník Venom. V následujících dnech se o ně bude pečlivě starat tým techniků, aby se brzy mohly prohánět po českém nebi," sdělilo ministerstvo obrany na sociální síti X. 

Související

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Jana Černochová USA (Spojené státy americké) Armáda České Republiky vrtulník AH-1Z Viper UH-1Y Venom

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy