Česko musí být sebevědomé, shodují se politici i diplomaté. Vliv Číny je větší, než si uměli představit

Během konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí panovala shoda na tom, že Česko musí v zahraniční politice najít sebevědomí. Senátor Pavel Fischer pochválil vládní programové prohlášení o revizi vztahů s Čínou a Ruskem. Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák je na druhou stranu znepokojen obrovským vlivem Pekingu. 

Konferenci zahájil předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Pavel Žáček (ODS). „Chtěli bychom završit neúspěšnou politiku prezidenta Miloše Zemana. Téma Číny probublává zahraniční politikou a chceme, aby česká politika zněla jedním hlasem,“ nastínil Žáček. Reagoval tak na přátelskou politiku dosluhující hlavy státu vůči největší komunistické zemi světa. 

Navázala na něj členka zahraničního výboru Eva Decroix. „Otázky Ukrajiny, Ruska a Číny jsou spojené. Pravděpodobné je, že se prezident, Sněmovna i Senát budou shodovat v diplomatickém jazyku,“ popsala svá očekávání.  

Předseda zahraničního a bezpečnostního výboru Pavel Fischer varoval, že se do Evropy vrátila geopolitika v nejhorší možné podobě – tedy ve formě války. „Rusko porušuje veškerá pravidla OSN a vedle něj je tu další aktér, kterým je Čína,“ podotkl. Obává se práva veta Pekingu v Radě bezpečnosti OSN a tím pádem jeho možného využití vedle svého vlastního prospěchu i v ten ruský.  

Fischer pochválil programové prohlášení vlády. V něm se Fialův kabinet zavázal k revizi vztahů s Čínou a Ruskem. Vláda v oblasti zahraniční politiky také slíbila prohloubení spolupráce s demokratickými partnery v indo-pacifické oblasti. Konkrétně jde o Japonsko, Indii, Korejskou republiku a Tchaj-wan.  

Na tom se s vládou shodne i nově zvolený prezident Petr Pavel, který si bezprostředně po svém zvolení volal s tchajwanskou prezidentkou Chcaj Jing-wen. Jak uvedla mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová pro server iRozhlas.cz, Peking byl tímto krokem značně znepokojen. „Můžeme potvrdit, že čínské ministerstvo zahraniční telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou.“ 

Peking tehdy upozornil na to, že věří v český respekt politiky jedné Číny. Česká republika totiž Tchaj-wan oficiálně nikdy neuznala a oficiální diplomatické styky s Tchaj-pejí tak neexistují. 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák apeloval na české sebevědomí. „Vidíme daleko větší vliv Číny na mezinárodní dění, než jsme si dokázali představit. Čína se velice intenzivně připravovala na posílení své pozice. Evropa ani západní svět si neuvědomili, že je třeba mluvit s Pekingem daleko intenzivněji a tvrději než dosud,“ vylíčil.  

Podle náměstka šéfa resortu zahraničí Česká republika tak potřebuje sebevědomí ve stavění svého postoje k mezinárodní situaci a v definování své politiky vůči různým státům. „Ekonomické vztahy musí být oboustranné a musí reprezentovat hodnoty, které sdílíme,“ uzavřel Kozák.  

Související

Více souvisejících

Čína Poslanecká sněmovna Eva Decroix Pavel Fischer Pavel Žáček (novinář) Petr Pavel Rusko Tchaj-Wan ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 42 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 52 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy