V české diplomacii stále rezonuje napjatá situace, která nastala v druhé polovině července kvůli ničivým lesním požárům v Řecku. Černínský palác se v pátek zastal velvyslance Jakuba Karfíka a ocenil jeho příkladnou práci během kritického období. Diplomat podle ministerstva pomohl dostat domů tisíce českých turistů.
Ministerstvo zahraničích věcí v pátek večer uvedlo, že se důrazně ohrazuje proti kritice na adresu velvyslance v Řecku Jakuba Karfíka. "Zastupitelský úřad v Athénách ukázal výbornou týmovou práci během ničivých požáru na ostrově Rhodos. Pan velvyslanec byl první, kdo upozornil pražské ústředí MZV na kritický vývoj situace," napsalo na sociální síti X.
"On a jeho tým byli k dispozici jak českým občanům v nouzi, tak cestovním kancelářím a díky rychlým reakcím našich diplomatů, kteří pracovali 24 hodin denně, se podařilo dostat domů tisíce českých turistů. Šlo o ukázkovou práci české diplomacie během letní turistické sezóny," sdělil úřad.
Černínský palác dodal, že diplomat se na konci léta setká se zástupci cestovních kanceláří a společně si vyhodnotí letní turistickou sezónu.
V Řecku ji letos výrazně poznamenaly ničivé lesní požáry. EuroZprávy.cz informovaly, že oheň pohltil na 50 tisíc hektarů porostu. Kromě Rhodosu byla situace špatná také na ostrově Korfu. Ministr pro klimatickou krizi a ochranu obyvatelstva Vassilis Kikilias uvedl, že za červenec bylo zaznamenáno 1470 požárů. Deset z nich bylo velkých.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu během televizního rozhovoru pro pořad Good Morning Britain řekl, že lidé, jejichž dovolenou na ostrově Rhodos zkrátil šířící se oheň, dostanou možnost zdarma vyrazit na týdenní pobyt na jaře nebo na podzim.
Související
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
ministerstvo zahraničí , požáry v Řecku , Řecko , diplomacie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 2 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 2 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 3 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 4 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 4 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 5 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 6 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 7 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 8 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 8 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 9 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 10 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 11 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 12 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 12 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 14 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
Policie ukončila vyšetřování lednového pokusu o vraždu, jehož se cizinec dopustil v jednom z obchodních center v Hradci Králové. Kriminalisté se muže rozhodli obžalovat. V případě odsouzení může strávit za mřížemi až 20 let.
Zdroj: Jan Hrabě