Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (CSSD) chce zrušit slevy na daních 76 tisícům lidí. Měly by přestat platit pro manželky či manžele, kteří nepracují a o nikoho doma nepečují. Stát by tak prý mohl ušetřit dvě miliardy korun.
Daňovou slevu na nepracující manželku rušit nechce. „Chci ale, aby ji přestaly pobírat manželky nebo manželé, kteří o nikoho nepečují. Kteří nepracují, ale mohli by. Podle našich propočtů je to asi 76 tisíc osob, které ročně dostávají daňovou slevu zhruba 25 tisíc Kč. Tito lidé nejsou ani na rodičovské, ani nepečují o zdravotně postiženého nebo třeba o seniora. Proč bychom měli jako stát dávat luxusní kapesné bohatým lidem? Víte, že se tak dají ušetřit dvě miliardy korun ročně? Zato děti v tísnivé situaci necháme na holičkách?“ napsala na Facebooku Jana Maláčová.
Ušetřené peníze by mohly v rozpočtu nahradit částku, kterou by stát vydal na zálohované výživné. Ministryně chce stanovit i minimální výživné ve výši tisíc korun. Na zálohované výživné by měl nárok samoživitel ve chvíli, kdy druhý rodič dvakrát za sebou nezaplatí alimenty a rodič vychovávající děti na něj podá návrh na exekuci. Sporné je, či ministryně získá pro svůj návrh podporu.
S návrhem nezíská podporu u Aleny Schillerové (ANO), které se nápad nelíbí. „Paní ministryni Maláčovou jsem již vyzvala, aby jako gestor rodinné a sociální politiky definovala, na koho přesně by se toto vyšší zdanění vztahovalo. Pokud paní ministryně navrhuje, aby se sleva nevztahovala na bohaté lidi, musí také dodat, kde je ta hranice onoho bohatství,“ vysvětlila svůj postoj pro server Právo.“
Komunisté o takovém návrhu slyší poprvé a musí to projednat. „Ale myslím si, že takové slevy by se rušit neměly,“ řekl předseda klubu komunistů Pavel Kováčik.
Návrh odmítá i ODS. „Skoro se zdá, že s každým novým týdnem přichází ze strany ministryně Maláčové další nesmyslný socialistický nápad, jak někomu sebrat jeho vydělané peníze. Trestat manželský pár za to, že se jeden z manželů rozhodl pracovat a vydělávat víc, aby se druhý mohl starat o domácnost, je hloupost,“ poznamenal místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).
Šéf SPD Tomio Okamura, řekl že SPD by chtěla naopak zavést společné zdanění manželů. „Tato nijak extrémně vysoká sleva na dani je jedním z mála opatření, kterým stát alespoň částečně podporuje manželství a tradiční rodinu.“
Související
Exministryně Maláčová odchází z vrcholné politiky
Maláčová a celé vedení Sociální demokracie po katastrofálních volbách končí
Jana Maláčová (ČSSD) , Alena Schillerová , komunisté , Ministerstvo práce a soc. věcí , hnutí ANO , Tomio Okamura , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , ODS
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 58 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák