Konec plýtvání: Stát bude zdarma rozdávat plastové sudy na vodu

Praha - Loňské léto bylo extrémně suché a pocítili to nejen zemědělci, ale také zahrádkáři. Zadržování vody v krajině je přitom zásadní, změny klimatu by totiž už brzy mohly způsobit, že zásoby podzemní vody budou značně omezené. Stát chce proto přinutit lidi s vodou šetřit.

Vody nemáme v Česku tolik, abychom s ní mohli plýtvat. Na nedostatek vody v půdě upozornilo i loňské sucho, které zemědělce připravilo o velkou část úrody. A situace nejspíš nebude lepší ani letos. Mírná a suchá zima totiž příliš vody do krajiny nepřinesla.

Ministerstvo životního prostředí kvůli suchu bije na poplach a přišlo s plánem, jak naučit lidi vodou šetřit. Píší o tom pondělní Lidové noviny. Nový projekt má lidi přinutit v daleko vyšší míře využívat dešťovou vodu.

Ministr Richard Brabec by chtěl v budoucnosti zdarma rozdávat lidem plastové sudy, které by dešťovou vodu zachytávaly. Jak upozorňují Lidové noviny, obecní úřady už třetím rokem rozdávají lidem kontejnery na bioodpad. S barely na vodu by to mělo být podobné a ministerstvo by chtělo, aby ho dostala každá domácnost.

Problémem zatím zůstává, kdo to všechno zaplatí. Kompostéry na bioodpad dotuje z 90 % Evropská unie, peníze na sudy na vodu ale bude muset stát sehnat někde jinde. Prozatím to vypadá, že by dotace mohly jít z programu Modrá úsporám, který startuje letos v létě a má za cíl omezit plýtvání vodou a boj se suchem.

Související

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Více souvisejících

Sucho Ministerstvo životního prostředí Voda

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření

Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy