Praha - Evropská komise navrhla směrnici, podle které se mají postupně ze supermarketů vyřadit igelitky. Petr Mach, lídr kandidátky pro volby do Evropského parlamentu a předseda Svobodných, se domnívá, že po zákazu žárovek či pomazánkového másla jde o další hloupý krok EU.
"Návrh igelitkové směrnice už Evropský parlament projednává. Hladce prošel výborem pro životní prostředí a brzy by o něm měl hlasovat celý parlament," píše předseda strany na stranickém webu s odkazem na blog iDnes.cz. Rovněž tvrdí, že podle EU zahazované igelitové tašky zanášejí moře a ohrožují mořské živočichy. České igelitky však podle jeho poznámky v mořích rozhodně nekončí, tak proč je zakazovat i u nás?
"Podle doporučení výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu se má postupně do pěti let omezit počet igelitek v supermarketech o 80 %. Igelitku k nákupu by tak měl dostat už jen maximálně každý pátý zákazník. Členské státy mají igelitky buď zdanit, zpoplatnit nebo zakázat. Zdarma budou smět být jen mikrotenové pytlíky používané dnes na pečivo či maso," dodává Mach.
Lídr kandidátky se domnívá, že úředníci v EU nedokáží vidět problém z druhé strany. Pokud lidé tašku v obchodě nedostanou, nebude se s nimi tolik plýtvat, druhá strana pomyslné mince už jim ale prý uniká.
"Když lidé nebudou mít igelitky zbylé z nákupů v obchodech, budou častěji kupovat role igelitových pytlů na odpad. Jinými slovy, zákaz igelitek v obchodě celkovou produkci plastových tašek neomezí. Lidé nejsou hloupí a tašky recyklují, aniž by je k tomu někdo nutil," dodává předseda Svobodných a tvrdí, že pokud lidé nedostanou tašky v obchodě, prostě si je pořídí jinde.
"Když místo jednorázových tenkých budou používat desetkrát tlustší, které vydrží na desetkrát, objem vyrobeného plastu se nezmění. Anebo si naopak místo jedné igelitky vezmeme v obchodě na jeden nákup sedm mikrotenových sáčků a objem plastu zas bude stejný," vysvětluje své stanovisko Mach.
Eurozóna krachuje, EU zakazuje tašky
Podle předsedy strany v Evropské unii bankrotuje jeden stát za druhým. "Celá evropská ekonomika stále více zaostává za světem a eurokomisaři řeší zákaz igelitek. I to svědčí o stavu Evropské unie. EU vlastně chrlí jednu takovou pitomost za druhou," rozhořčuje se Mach.
Závěrem dodává, že má právo si vybrat, v čem si odnese svůj nákup a obchodníci mají právo tašky nabízet. "Za socialismu jsme na nákup chodili s tzv. síťovkou, žádná možnost volby papírové tašky nebo igelitky nebyla. V ní jsme nosili těžké skleněné lahve a prokapávající pytlíková mléka. Nechci socialismus zpátky!" říká tvrdě předseda Svobodných
Související
Události Petra Nutila: Machův návrat, česká školní stávka a slovenské blouznění o Kristově království
Klaus ml. naostro: Dezinformační Seznam.cz! Tohle je zákulisí Trikolóry
Petr Mach , strana svobodných občanů , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 2 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě