Do koksovny v Ostravě pronikli ekologičtí aktivisté, policie jich část odvezla

Policie dnes před polednem zajistila část ekologických aktivistů, kteří ráno pronikli do koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Policejní autobus je odvezl z areálu k podání vysvětlení na policejní služebnu. Druhá část ekologů poté zůstala na střeše jedné z budov a podle organizátorů protestu blokovali nákladiště, odkud koks odvážejí vlaky. Průběžně komunikovali s policisty a zástupci podniku. Před 14:00 začali podle zpravodajky ČTK slézat dolů. Policie na twitteru uvedla, že nyní začne zjišťovat jejich totožnost.

"Druhá skupina aktivistů po komunikaci s policisty z antikonfliktního týmu právě opustila střechu budovy. Nyní bude probíhat jejich ztotožňovaní," informovala odpoledne policie.

Desítky účastníků klimakempu hnutí Limity jsme my chtěli protestem v areálu koksovny upozornit na to, že provoz podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. Mluvčí společnosti Jindřich Vaněk ČTK řekl, že považuje protest za zbytečný, vliv podniku na znečištění ovzduší je podle něj minimální. Koksovna funguje dál, z bezpečnostních důvodů ale kvůli protestu omezila manipulaci s koksem po areálu.

Do koksovny ráno dorazily policejní hlídky, které byly v kontaktu s bezpečnostní agenturou a vedením firmy, i policisté z antikonfliktního týmu, kteří komunikovali s aktivisty. Policie uvedla, že asi šest desítek aktivistů proniklo do areálu podniku, který nechtěli opustit. Několik lidí bylo také před koksovnou. Šest aktivistů vlezlo na plynojem, ale poté, co je bezpečnostní agentura upozornila na možná rizika, podle policie slezli. Policisté poté začali zjišťovat jejich totožnost. Vyzvali také účastníky protestu k opuštění areálu, odešla ale jen část lidí, kteří zajišťovali hudební doprovod. Na místo proto dorazili policejní těžkooděnci.

"Část aktivistů opakovaně nerespektovala výzev a pokynů policistů, a tak byla předvedena na nejbližší policejní služebnu. S druhou skupinkou aktivistů, kteří jsou na střeše jedné z budov, opakovaně komunikují policisté i zástupci společnosti," uvedla po poledni policie. Necelé dvě hodiny poté ekologové ze střechy slezli.

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 
Ilustrační fotografie.

MZe: Ekologické zemědělství se koncentruje v horských a podhorských oblastech

Ekologické zemědělství (EZ) v ČR se soustřeďuje hlavně v horských a podhorských oblastech, kde je 90 procent všech farem. Vyplývá to z poslední ročenky ekologického zemědělství ministerstva zemědělství. Podle ní se v roce 2021 ekologicky hospodařilo na 558.124 hektarech, což odpovídá 15,7 zemědělské půdy. 

Více souvisejících

Ekologie Ostrava

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 15 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 17 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy