Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby zrušil nařízení umožňující na plochách zasažených kamalitou povrchově aplikovat přípravek proti hrabošům Stutox II. Nařízení vydal v březnu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚS). Zmiňuje omezené a kontrolované použití Stutoxu rozhozem na pozemcích, kde je dosažen nebo překročen pětinásobek prahu škodlivosti hrabošů pro konkrétní plodinu.
Senátorský návrh je dostupný na webu Ústavního soudu. Rozhodovat o něm bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců, zpravodajem je Jaroslav Fenyk. Návrh podepsali například senátoři Marek Hilšer, Ladislav Kos, Lukáš Wagenknecht a Renata Chmelová.
Podle senátorů je nařízení v rozporu s ústavním pořádkem a se zákonem o rostlinolékařské péči. Upozorňují na to, že žádný právní předpis nespecifikuje neurčitý pojem "aktuální práh škodlivosti", hodně tedy záleží na individuálním posouzení pozemku pracovníky ÚKZÚZ. Nařízení jim tak dalo značnou pravomoc, která neplyne přímo ze zákona, poukazují senátoři.
"Výkonná moc si nemůže sama formou podzákonných právních předpisů zakládat pravomoc k vydávání individuálních správních aktů v konkrétních případech," stojí v návrhu.
Hraboši se v Česku přemnožili už loni. Z boje proti hlodavcům se stalo politkum. ÚKZÚZ loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu.
Podle letošního nařízení zkontrolují pozemky, u kterých požádá zemědělec o aplikaci jedu, pracovníci ústavu. Zjistí, zda je tam hraboš doopravdy přemnožený. Letošní populace hrabošů jsou podle dostupných informací srovnatelné se situací z loňského jara.
Související
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Senát ČR , Ústavní soud ČR , zemědělci
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 1 hodinou
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 2 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 4 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 5 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.
Zdroj: Libor Novák