Fiala teď nevidí prostor pro obnovení vládních konzultací se Slovenskem. Kvůli Ficovi

Mezistátní konzultace vlád Česka a Slovenska se zatím obnovovat nebudou, naznačil premiér Petr Fiala (ODS). Vysvětlil to tím, že jeho slovenský protějšek Robert Fico (Smer-SD) se momentálně zotavuje poté, co se v květnu stal terčem atentátu. 

Podle Fialy není obnovení československých mezivládních konzultací na pořadu dne, protože je pro něj klíčové setkání obou premiérů, které momentálně není možné.

"Slovenský pan premiér je momentálně v rekonvalescenci, tak až bude naplno v práci, můžeme si zase říct o tom, jestli taková jednání dávají smysl a případně v jakém termínu. Do té doby bych tu debatu považoval za předčasnou a svým způsobem z naší strany i za neuctivou," řekl předseda české vlády podle TASR. 

"Nedá se říct, že by šlo všechno podle plánu, ale můžu říct, že stav se už zlepšil natolik, že se pan premiér aktivně zapojil do diskuze k summitu, který byl tento týden, i tomu neformálnímu, který byl ještě před deseti dny," prohlásil slovenský vicepremiér Robert Kaliňák k Ficovu zdravotnímu stavu ve víkendovém vydání diskuzního pořadu RTVS O päť minút 12. 

Ministr podotkl, že lékaři dělají všechno pro to, aby Fico vykonávat svou práci s plným nasazením. Slovenský premiér však podle svého spolupracovníka bude mít trvalé následky. Kaliňák dodal, že jsou v kontaktu denně, setkávají se osobně. 

K atentátu došlo 15. května po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Specializovaný trestní soud v Pezinku v květnu poslal pachatele do vazby, je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra. Obviněného k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. 

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy