Na střední školy se hlásí přes 130 tisíc dětí. Většina podala přihlášku elektronicky

Ministerstvo školství eviduje 135 tisíc uchazečů o studium na střední škole. Přes elektronický systém bylo podáno přibližně 90 procent všech přihlášek. Lhůta na podání přihlášek vypršela ve středu 21. února. 

"Vysoké procento přihlášek, které uchazeči a jejich rodiče podali elektronicky, významně předčilo všechna očekávání. Je důkazem toho, že mé rozhodnutí o digitalizaci přijímacího řízení bezprostředně po mém nástupu do funkce ministra školství bylo správné. Chci poděkovat všem uchazečům a rodičům za důvěru a ochotu využít nový digitalizovaný způsob podávání přihlášek hned v prvním roce jeho spuštění a ředitelům a dalším zaměstnancům škol za součinnost a spolupráci na cestě, která přijímací řízení posouvá do 21.století," uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Finální hodnocení však bude podle ministra možné až po skončení celého procesu přijímacího řízení. 

Elektronické přihlašování na střední školy se týkalo maturitních i nematuritních oborů. Kromě více než sto tisíc deváťáků se na střední školy hlásily také desetitisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, žáků středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo uchazečů z řad dospělých hlásících se do dálkového, zkráceného nebo večerního studia. "Díky digitalizaci budeme mít vůbec poprvé také celkový přehled o tom, jaký je zájem o různé obory ze strany uchazečů napříč republikou," dodal ministr.          

Pro rodiče a školy byly zřízeny informační telefonní linky, kam se mohli při podávání přihlášek obrátit o radu. Od 1. do 20. února bylo na lince ministerstva pro rodiče vyřízeno více než 6200 dotazů, na lince Cermatu určené primárně pro školy pak téměř 3500 dotazů. 

Do konce února teď na školách zadávají do systému listinné přihlášky a provádí kontrolu těch, které byly podány elektronicky nebo výpisem. Systém pak uchazečům přidělí registrační číslo a pomůže školám s případným rozesláním pozvánky na školní kola přijímacích zkoušek nebo na jednotnou přijímací zkoušku. Výsledky prvního kola se uchazeči dozví 15. května, a to buď přímo v systému DiPSy nebo na webu či jiném veřejně přístupném místě školy. 

Novinkou letošního přijímacího řízení byla také možnost podat přihlášku až na tři obory nebo školy, které uchazeči podle priorit v přihlášce seřadili. Cílem všech změn bylo zmírnit stres a nejistotu uchazečů i rodičů, kterou způsoboval předchozí systém se dvěma přihláškami využívající zápisové lístky. Závazná prioritizace totiž umožní, že systém rozřadí žáky do škol na základě jejich výsledků vzhledem ke kritériím pro přijetí jednotlivých oborů neboškol a jejich pořadí uvedených v přihlášce. Zápisové lístky tak bylo možné zrušit. 

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy