Pavel a Nerudová se naposledy střetli v debatě bez Babiše. Na úvod se obdarovali

Favorizovaní prezidentští kandidáti Petr Pavel a Danuše Nerudová si při dnešní debatě na TV Prima a CNN Prima News vyměnili dárky. Další z uchazečů o pozici hlavy státu Andrej Babiš pozvání do diskuse nepřijal, jak předem ohlásil. Podle moderátorky tak nevyužil možnost promluvit k divákům a voličům. Pavel i Nerudová v diskusi například uvedli, že by jmenovali Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Končící prezident Miloš Zeman Hladíkovo jmenování odmítl, koalice nyní čeká na výměnu hlavy státu.

Někdejší vysoce postavený voják Pavel v úvodu řekl, že ho mrzí vlna z posledních dnů ohledně dezinterpretace jeho výroku na adresu Nerudové jako expertky na účetnictví. Jako omluvu věnoval někdejší rektorce Mendelovy univerzity flanelovou košili. Ty teď nosí jeho podporovatelé. Nerudová reagovala, že flanel na sobě měla naposledy někdy v 80. letech minulého století a "kousal" ji. Neví, zda bude flanel rehabilitovat, uvedla.

Pavlovi věnovala Nerudová čokoládu, jak poznamenala, "na obalení nervů". "To jste se trefila," podotkl Pavel, jenž ale přinesl i dárek pro nepřítomného předsedu ANO a někdejšího premiéra Babiše. Šlo o červenou čepici s nápisem "generál". Babiš nosil v předvolebních kampaních červené čepice s kšiltem, například s heslem "silné Česko".

Pavel a Nerudová na začátku debaty odpovídali na otázku, proč zrovna oni by se měli stát hlavou státu. Nerudová uvedla, že se zaměřuje na budoucnost a snažila by se budovat moderní stát a společnost, aby se v zemi dobře žilo. Pavel řekl, že se do jisté míry ztotožňuje s někdejšími slovy bývalého prezidenta Václava Havla o tom, že "naše země nevzkvétá". Snažil by se, aby "blbá nálada" začala společnost postupně opouštět.

Řeč pak přišla i na ostřejší vyjádření obou kandidátů. "Nikdy jsem na veřejnosti nevystupovala jako expertka na účetnictví," podotkla Nerudová. Své vyjádření o rozvědčíkovi, mířené zjevně na Pavla s ohledem na jeho minulost, označila za obecné konstatování. "Já se tak snadno neurážím," reagoval Pavel, který zdůraznil, že výrokem na adresu Nerudové nemyslel nic špatného.

Oba kandidáti pak odpovídali na krátké otázky moderátorky na různá témata. Pavel v souvislosti s děním kolem Hladíka uvedl, že si dokáže představit, že by v krajním případě kandidáta na ministra nejmenoval. Odpověděl tak na dotaz o případné možnosti nominace předsedy SPD Tomia Okamury na ministra školství. Nerudová sdělila, že by nejmenovala třeba trestně stíhaného kandidáta.

Nerudová také například míní, že vláda otevřela "deštník proti drahotě", jak nazývá pomoc lidem kvůli zdražování, pozdě a část lidí zmokla. S Pavlem se shodla na potřebě zvyšování výdajů na obranu. Za složitou Nerudová označila otázku, zda má mít Česko zákon proti dezinformacím. Podle Pavla je obrana proti falešným zprávám nutná.

Na dotaz na vztah k Číně Pavel uvedl, že v této zemi je totalitní systém, který porušuje lidská práva, a ekonomické zájmy by neměly převážit nad lidskoprávními. Nerudová pokládá Čínu za hrozbu a podpořila by omezování exportu některých důležitých technologií. Pavel, na rozdíl od Nerudové, připustit jednání s čínským prezidentem, ovšem jen za určitých okolností týkajících se témat rozhovoru. K Rusku Pavel řekl, že se s ohledem na vojenskou invazi na Ukrajinu chová jako válečný zločinec a pokud nezastaví palbu, nemá smysl s ním zahájit jednání. Nerudová by postupovala podle dohod v Evropské unii a v NATO.

Nerudová a Pavel se shodli na tom, že v dosavadní kampaní zatím žádný velký "podraz" nezažili. "Doufám, že zítra nějaký přijde," podotkl obecně Pavel. Nerudová se těší na čtvrteční debatu s Babišem. Babiš se zatím nezúčastnil žádné z diskusí kandidátů na hlavu státu. Média podle něho chtějí dělat z prezidentské volby mediální show. Přijít by měl ve čtvrtek diskuse v TV Nova.

Debatu na Primě, do jejíhož studia si oba kandidáti přivedli své příznivce, završil vzkaz Pavla a Nerudové voličům. Každý z nich na něj měl půl minuty. V hlasování, které bylo možné celou dobu televizní debaty, Pavla podpořilo více než 70 procent diváků, kteří tuto možnost využili. Nerudové dalo hlas téměř 30 procent sledujících.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Danuše Nerudová TV Prima

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty

Skupina bohatých států ze severu Evropské unie v čele s Německem a Nizozemskem se vzbouřila proti novému návrhu unijního rozpočtu na období let 2028 až 2034. Kypr, který v současnosti předsedá Radě EU, totiž ve svém vyjednávacím dokumentu navrhl snížení původního plánu Evropské komise o pouhá dvě procenta, což představuje zhruba 32,8 miliardy eur. Podle fiskálně konzervativních zemí je takové snížení naprosto nedostatečné, neboť celkový objem rozpočtu ve výši dvou bilionů eur zůstává v době omezených finančních možností evropských vlád neúnosně vysoký.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech

Fotbaloví fanoušci se dočkali. Ve čtvrtek večer středoevropského času vypuklo 23. fotbalové mistrovství světa, navíc takové, jaké svět dosud neviděl. Poprvé se koná ve třech zemích (v USA, Kanadě a Mexiku) a poprvé se ho účastní rekordních 48 týmů. První z trojice pořadatelských zemí se představila již v první hrací den, konkrétně Mexiko. To v Mexico City hostilo v zahajovacím zápase šampionátu (mimochodem, stejný zahajovací duel mělo fotbalové MS před 16 lety) Jihoafrickou republiku v rámci skupiny A. Africký celek doplatil na své chyby v obraně a nedisciplinovanost. Mexičané toho díky své síle dokázali využít a dokráčeli si k radosti domácích příznivců pro úvodní výhru 2:0.

před 3 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv

Prozataimní dohoda mezi Spojenými státy a Íránem by měla prodloužit příměří, znovu otevřít strategický Hormuzský průliv a připravit půdu pro další rozhovory o íránském jaderném programu. Diplomat obeznámený se situací ro CNN potvrdil, že obě strany se již shodly na textu memoranda o porozumění. Celý dokument však v tuto chvíli stále ještě čeká na závěrečný oficiální podpis.

před 4 hodinami

Zuzana Mrázová

Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena

Kriminalisté aktuálně prověřují incident, k němuž došlo o víkendu v Ústeckém kraji a jehož terčem se stala ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová. Podle ranního oznámení policie čelila členka vlády slovnímu i fyzickému útoku ze strany čtyřiačtyřicetileté ženy.

před 5 hodinami

Elon Musk

Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu

Vesmírná a technologická společnost SpaceX získala od finančních institucí 75 miliard dolarů (zhruba 56 miliard liber) před svým pátečním vstupem na burzu. Očekává se, že půjde o historicky nejhodnotnější debut na akciovém trhu. V hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) firma uvedla, že prodala akcie v celkové hodnotě 75 miliard dolarů, přičemž cena za jednu akcii byla stanovena na 135 dolarů.

před 5 hodinami

Kaja Kallasová

Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail

Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová se ostře ohradila proti diskusím o možném zrušení či radikální reorganizaci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). V interním e-mailu zaslaném pěti tisícům zaměstnanců unijní diplomatické služby zdůraznila, že instituce přináší celému bloku jasnou přidanou hodnotu, a to zejména v době, kdy v Evropě zuří plnohodnotná válka.

před 6 hodinami

princezna Badžrakitijábha

Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu

Thajský královský palác oznámil, že ve věku 47 let zemřela princezna Badžrakitijábha, nejstarší dcera krále Mahá Vatčirálongkona. Princezna, v zemi známá jako princezna Bha, strávila téměř čtyři roky v kómatu. Hospitalizována byla od prosince 2022, kdy vážně onemocněla kvůli srdečním problémům, které se u ní projevily během výcviku jejích psů.

před 7 hodinami

Krym, ilustrační foto

Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu

Ukrajinská armáda oznámila, že se jí podařilo zničit padesát ruských vojenských vozidel při masivním úderu na Armjanský most, který spojuje okupovaný Krym s pevninskou Ukrajinou. Podle vyjádření ukrajinského prvního samostatného útočného pluku Da Vinci útok zcela ochromil klíčovou zásobovací trasu ruských jednotek a vyřadil most z provozu. Kyjev uvádí, že zasažená vozidla byla naložena municí a palivem určeným pro nasazení v oblasti Záporožské oblasti.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Washington a Teherán jsou velmi blízko podepsání mírové dohody, která by mohla ukončit současný válečný konflikt. Podle jeho slov bylo dosažení dohody hlavním důvodem, proč se rozhodl zrušit třetí noc po sobě plánované raketové údery a bombardování Íránu. Trump novinářům sdělil, že k finálnímu stvrzení ujednání zbývá v následujících dnech pouze dokončit dokumentaci, přičemž samotný podpisový ceremoniál se pravděpodobně uskuteční v Evropě. Podle něj tak válka s Íránem prakticky skončila.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

včera

včera

Estadio Azteca je jedním ze stadionů, kde se odehraje letošní MS.

Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?

O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody

V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě. 

včera

včera

Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití

Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy