Reportáž: Pavel je prezidentem, ale čeká ho těžký úkol. Česko totiž po deseti letech Zemanova mandátu zůstává rozdělené

Česko si poslední lednovou sobotu roku 2023 bude pamatovat déle než pět let, tedy až do března 2028. Minimálně do té doby totiž bude na Pražském hradě úřadovat v pořadí čtvrtý český prezident, druhý přímo zvolený. Občané si ho vybírali od pátečního odpoledne.

Nejsou ještě ani uzavřené volební místnosti, ale Pavlova mluvčí Markéta Řeháková, která později odpoledne na tiskové konferenci zaujme svým bezprostředním vystupováním, v hovoru s přítomnými novináři, jichž bylo ve štábu v pražském Fóru Karlín několik stovek, přiznává jistou míru nervozity. Na místě jinak panuje uvolněná atmosféra. Je 13:40 a na místo s předstihem oproti plánu přijíždí Petr Pavel. 

"6, 5, 4, 3, 2, 1," odpočítávají podporovatelé favorita prezidentské volby odění ve flanelových košilích poslední vteřiny hlasování. Ve 14:00 je vlastně rozhodnuto, ale na první výsledky se čeká. K plátnu se upírají i zraky řady slavných osobností, které se hlásí k tomu, že někdejšího náčelníka armádního generálního štábu v kampani podporovali. 

Trojice z nich, lékař Pavel Pafko, herec a režisér Jiří Mádl a vodní slalomář Vavřinec Hradilek, ochotně vysvětluje své důvody i serveru EuroZprávy.cz. Pavla označují za jasnou volbu, líbí se jim na něm například to, že se nad nikoho nepovyšuje a chová se více racionálně, než emocionálně.

Když se objeví v kontinuálním vysílání České televize první sečtené výsledky, mezi podporovateli propuká radost. Jejich favorit je totiž ve vedení už od začátku, což je pro mnohé překvapení a předzvěst toho, co bude následovat. V některých kruzích se totiž čekalo, že v úvodu povede Andrej Babiš a pro šance jeho vyzyvatele bude důležitý počáteční rozdíl.

Na místo doráží i neúspěšní kandidáti z prvního kola, kteří bývalého vysokého vojenského představitele NATO pro druhé dějství podpořili. Prvním z nich je senátor Pavel Fischer, veterán prezidentských voleb. Postavil se totiž už před pěti lety končícímu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Jméno jeho nástupce je jasné ještě před půl čtvrtou odpoledne. Úřadu se v březnu ujme Petr Pavel, který se za pár minut objevuje na pódiu, kde mnohem častěji než politici řádí hudební hvězdy z Česka i ze zahraničí. Jeho příchodu předchází skandování davu jeho příznivců: “Prezident! Prezident!”

Nově zvolený "hradní pán" hned na tiskové konferenci demonstruje vůli být prezidentem všech občanů, i voličů poraženého expremiéra Babiše. Výsledky navíc ukazují, že jeho podpora je s ohledem na počet hlasů odevzdaných pro něj silnější než Zemanova. Pavla volilo celkem 3 359 151 lidí.

O české prezidentské volby projevuje zájem i zahraničí, o čemž svědčí přítomnost novinářů z ciziny. Doráží však i jedna politička. Avizovaným překvapivým hostem je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se podle svých slov těší na spolupráci s novým protějškem ze země, k níž má Slovensko nejblíž. To samozřejmě platí i naopak. Však spolu oba národy ušly dlouhou cestu, tento měsíc uplynulo 30 let od rozdělení společného státu.

Po 17. hodině míří Pavel ke vchodu do Fóra Karlín za další návštěvou. Navzdory chladnému počasí tu stojí i desítky lidí, kteří nejsou oprávněni ke vstupu do volebního štábu. Návštěvníkem je premiér Petr Fiala (ODS), který už předtím promluvil k národu z budovy Úřadu vlády a apeloval na co nejrychlejší uklidnění zjitřené atmosféry. 

Kampaň totiž byla ostrá, podle předsedy vlády nejodpornější v historii země. Babiš čelil výhrůžkám, které vyšetřuje policie, stejně tak se orgány činné v trestním řízení zabývají čtvrteční dezinformací o úmrtí druhého kandidáta. Pavel ale žije a je nově zvoleným prezidentem. Hlavou státu s těžkým úkolem. Měl by se totiž pokusit spojit rozdělenou společnost, kterou po sobě zanechal i jeho předchůdce. Na posouzení čtenářů už nechám, zdali se o to Miloš Zeman vůbec někdy snažil. 

Související

Andrej Babiš

Sedm z deseti voličů Babiše si myslí, že Pavel nebude zastupovat jejich zájmy

Sedm z deseti voličů Andreje Babiše si myslí, že nastupující prezident Petr Pavel nebude zastupovat jejich zájmy. Opačný názor má každý desátý Babišův volič, pětina neví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research. Volby hlavy státu vyhrál v lednu někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel, který v druhém kole porazil šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Babiše.
Petr Pavel

Prezidentské volby oficiálně vyhrál Petr Pavel, potvrdil NSS po vyřízení stížností

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní o něco výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959.403 hlasů, oznámil dnes soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel prezident čr Andrej Babiš Miloš Zeman Zuzana Čaputová Petr Fiala (ODS) Jiří Mádl Pavel Pafko Vavřinec Hradilek (kajakář)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 23 minutami

před 35 minutami

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 48 minutami

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 1 hodinou

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 1 hodinou

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 2 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 2 hodinami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy