Proč podpořili Pavla: Jasná volba od začátku, je jeden z nás a nad nikoho se nepovyšuje, říkají známí Češi pro EZ

Pokud se v druhém kole letošní prezidentské volby mohl některý z kandidátů pochlubit velkou podporou z řad veřejně známých Čechů, byl to její vítěz Petr Pavel. Prsty na rukou by nestačily na spočítání všech osobností, které dorazily do jeho štábu v pražském Karlíně. Jak svou volbu pro EuroZprávy.cz vysvětlovala trojice z nich?

Lékař Pavel Pafko i vodní slalomář Vavřinec Hradilek zmínili osobní zkušenost s nově zvoleným českým prezidentem. Stříbrný olympionik se s generálem ve výslužbě podle svých slov setkal celkem čtyřikrát. Zhruba před rokem jej osoba z Pavlova týmu oslovila, aby se s kandidátem nezávazně sešel na obědě.

"Byl to strašně příjemný rozhovor, který trval místo hodiny skoro dvě. Neměl jsem pocit, že mluvím s někým, kdo by se nějak povyšoval," uvedl Hradilek pro EuroZprávy.cz. "Chci říct, že je opravdu jeden z nás. Přesvědčil mě nejen o tom, že je to potenciální politik, ale je to především ten správný člověk, který nás bude dobře reprezentovat," poznamenal.

Jasnou volbou byl Pavel i pro herce a režiséra Jiřího Mádla. "Já si ho vybral od začátku, byť jsem zvažoval i jiné kandidáty," řekl serveru EuroZprávy.cz a připomněl, že před pěti lety volil senátora Pavla Fischera, který kandidoval i tentokrát a pro druhé kolo podpořil budoucího vítěze, stejně jako Danuše Nerudová nebo Marek Hilšer.

Mádl se následně jen ujišťoval o správnosti své volby. "Moc se mi líbila kampaň, která odhalila rozdíl mezi tím, jakou politickou kulturu bychom tady nadále mohli mít, a tím, co můžeme mít, pokud vydržíme s nějakou disciplínou a podpoříme - správně - pana generála," doplnil. 

Rozhodnutý volit někdejšího náčelníka armádního generálního štábu byl i profesor Pafko, který nezapochyboval ani po televizních debatách. Důvody své volby dnes vysvětlil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Renomovaný chirurg zdůraznil, že rozhodně nevolil Pavla jen z toho důvodu, že to není Andrej Babiš, poražený finalista prezidentské volby. "Protikandidát samozřejmě hraje velkou roli, ale já volil pana generála už v prvním kole," dodal medailista z londýnských letních olympijských her Hradilek.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Vavřinec Hradilek (kajakář) Jiří Mádl Pavel Pafko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy