Petr Pavel v pátek po poledni jmenoval nové členy vedení Ústavního soudu, jehož složení se v letošním roce výrazně obměňuje. Za předsedu ÚS vybral Josefa Baxu, který dříve stál v čele Nejvyššího správního soudu (NSS). Novou místopředsedkyní je Kateřina Ronovská.
Pavel o svých rozhodnutích informoval na sociální síti X. Ústavní soud podle prezidenta získává silného a zkušeného předsedu. Baxu označil za autoritu a jednoho z největších odborníků na trestní právo, připomněl také jeho kariéru u NSS.
"Oceňuji i jeho schopnost a ochotu srozumitelně vysvětlovat právní argumenty široké veřejnosti. Jsem přesvědčen, že svým vedením přispěje k budování obrazu Ústavního soudu jako spravedlivého a uvážlivého strážce demokracie a lidských práv," napsala hlava státu.
Ronovská podle Pavla přinese na ÚS bezprostřednost, energii či mezinárodní rozhled. "Její dlouholetá práce pro občanskou společnost a neziskový sektor ukazuje, že je ochotná dělat víc, než je standardně dáno její profesí. Zkušenost v této oblasti není v právnické komunitě příliš častá, ale přitom může být pro Ústavní soud velmi cenná," sdělil.
Nominaci Ronovské na ústavní soudkyni ve středu posvětil Senát. Horní parlamentní komora vyslovila souhlas i s dalšími dvěma kandidáty, kterými byli někdejší místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr a profesorka z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřina Ronovská.
Baxa je ústavním soudcem od počátku června, kdy Pavel jmenoval do funkce první tři kandidáty, které si prosadil. Kromě nového předsedy ÚS šlo o profesora ústavního práva Jana Wintra a někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou.
Na jmenování Baxy už reagoval premiér Petr Fiala (ODS), který nezapomněl poděkovat končícímu Pavlu Rychetskému. "Novému předsedovi Josefu Baxovi přeji vše dobré v nové funkci a těším se na spolupráci. Věřím, že Ústavní soud bude pod jeho vedením garancí ústavnosti a bude chránit základní práva a svobody," uvedl.
Ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) jméno nového předsedy nepřekvapilo. "Doufám, že v průběhu výkonu mandátu naplní, co avizoval mj. v Senátu, že se z Ústavního soudu nestane aktivistický tvůrce práva, tedy jakási nelegitimní 'třetí komora' Parlamentu ČR. Přeji mnoho zdaru při ochraně naší ústavnosti," napsal.
Ústavní soud je tvořen 15 soudci, kteří rozhodují ve čtyřech tříčlenných senátech nebo v plénu. Některá procesní rozhodnutí svěřuje zákon i jednotlivým soudcům. Soudce jmenuje se souhlasem Senátu prezident republiky na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu není zakázáno. Předsedu a dva místopředsedy Ústavního soudu jmenuje prezident samostatně z řad soudců ÚS.
Související
"Podvod na voliče" legalizován. Rozhodnutí Ústavního soudu může mít velké dopady
Ústavní soud odpoví na palčivou otázku. Může ovlivnit úspěch SPD a Stačilo
Josef Baxa (NSS) , Petr Pavel , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
před 1 hodinou
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
před 2 hodinami
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
před 2 hodinami
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
před 2 hodinami
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
před 2 hodinami
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
před 3 hodinami
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
před 4 hodinami
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
před 5 hodinami
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
před 6 hodinami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 7 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 8 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko čelí stále intenzivnějšímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na hlubší zapojení své země do válečného konfliktu na Ukrajině. Podle nejnovějšího hodnocení Institutu pro studium války (ISW) se Kreml snaží donutit Minsk k tomu, aby poskytl své území pro masivnější vojenské operace.
Zdroj: Libor Novák