Pekarová Adamová chce mluvit s Blažkem. Od Nejedlého bych utíkala, napsala

Na úrovní vládní koalice se zřejmě bude řešit setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s bývalým prezidentským poradcem Martinem Nejedlým v jedné pražské restauraci. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chce o záležitosti mluvit se samotným ministrem. 

Pekarová Adamová to v pátek uvedla na sociální síti X. "Účast Pavla Blažka na narozeninách Martina Nejedlého považuji za krajně nevhodnou a s ministrem o tom budu chtít mluvit. Nemám ráda vzkazování přes sociální sítě nebo média, ale zároveň si naši voliči zaslouží vědět, že osobně bych od lidí tohoto typu utíkala mílovými kroky," napsala předsedkyně Sněmovny.

"Schůzku ministra Blažka s Martinem Nejedlým považuji za hranicí dobrého vkusu. To jsem prohlásil již včera, když jsem se o události dozvěděl. Jeho současné vyjádření nepovažujeme za dostatečné a na nejbližším koaličním jednání budeme situaci řešit," konstatoval ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). 

Blažek ve čtvrtek na celou záležitost upozornil s předstihem, ještě než vyšel článek na serveru Seznam Zprávy. V textu se uvádí, že ministr strávil po zasedání vlády pět hodin v restauraci, kde se konala oslava, na kterou někdejší prezidentský poradce Nejedlý sezval své přátele. 

Česko finišuje vyjednávání o nákupu amerických stíhaček F-35 F-35

Člen Fialova kabinetu potvrdil svou přítomnost v podniku. "Včera (ve středu) jsem se ve večerních hodinách bez předchozí domluvy nacházel poblíž mého pražského bydliště ve stejné restauraci jako Martin Nejedlý s rodinou a jeho známými, které jsem neznal," napsal na sociální síti X před polednem.

"Vzhledem k nevídané bouřce, v jejímž průběhu nebylo možné restauraci opustit, jsem si přisedl k jejich stolu," uvedl ministr s tím, že po čase se objevili autoři výše uvedeného článku a snažili se zjišťovat, co dělá v restauraci s Nejedlým. "Bylo to tak, jak popisuji," zdůraznil. 

"Sděluji to proto, že chci předejít jakýmkoliv konspirativním smyšlenkám. Žádná konspirace se na veřejném místě za přítomnosti desítek ostatních hostů restaurace skutečně nekonala," dodal politik.

Blažek je ministrem spravedlnosti od počátku fungování Fialovy vlády v prosinci 2021, stejnou pozici zastával už v éře Petra Nečase mezi lety 2012 a 2013. Nejedlý je kontroverzní podnikatel s vazbami na Rusko, působil jako poradce předchozího prezidenta Miloše Zemana. 

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Pavel Blažek Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana) Vláda ČR Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy