Pohřeb Schwarzenberga už má program. Vystoupí Pavel či Kalousek

Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem zahraničí během druhého prosincového víkendu. Během obřadu ve svatovítské katedrále vystoupí prezident Petr Pavel i exministr financí Miroslav Kalousek.

První dějství bude už od středy 6. do pátku 8. prosince probíhat v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem, kde bude vždy od 12 do 22 hodin přístupná veřejnosti uzavřená rakev s urnou. Čestnou stráž u ní budou držet vojáci Hradní stráže a členové Skautského hnutí. 

Pohřeb se státními poctami proběhne v sobotu 9. prosince od 12 hodin v katedrále svatého Víta na Hradčanech, detaily obřadu zveřejnila rodina na sociální síti X. Do chrámu budou moci jen pozvaní hosté, veřejnost bude moci vše sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. 

Rakev bude zahalena do schwarzenberské vlajky, před oltářem budou vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna. Na přání zesnulého zazní československá hymna. Mši odslouží pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovat budou kněží Tomáš Halík, Václav Malý či Ladislav Heryán. Obětní dary ponesou dlouholetí nejbližší spolupracovníci knížete. 

Čtení přednese Schwarzenbergův synovec Ferdinand, jednu z přímluv přečte exministr financí Miroslav Kalousek. Smuteční řeč byla svěřena prezidentovi Petru Pavlovi. Na závěr pronese poděkování syn Jan Schwarzenberg. Obřad bude fotografovat Tomki Němec. 

Rakev z katedrály vyprovodí smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Skladba byla zkomponována pro maršálka Schwarzenberga, jednoho z největších českých vojevůdců, a naposledy zazněla na loňském pohřbu britské královny Alžběty II.

Průvod poté opustí katedrálu. Rakev bude naložena do vozu a převezena na Orlík za doprovodu policejního vozu, předtím se ještě krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí. 

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg Katedrála sv. Víta Petr Pavel Miroslav Kalousek Jan Graubner (olomoucký arcibiskup) Tomáš Halík

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy