Praha – Ne všechny kroky, které dělá Severoatlantická aliance, svědčí České republice. Nejsme spokojeni s tím, jak NATO funguje, a nepřestaneme ve snaze na tyto chyby poukazovat, uvedl v rozhovoru pro DV TV komunista Jiří Dolejš.
Komunisté velmi hlasitě protestovali proti americkému konvoji. „Nejde o samotný průjezd, ten by nevadil. Vadí nám ten způsob. Vojáci mohli nasednout na vlaky a vyskočit až v Polsku. Někdo ale rozhodl, že to tak nebude," vysvětloval Dolejš, s čím má jeho strana největší problém.
Mírní také zprávy o velkých skupinách Čechů, které konvoj nadšeně vítaly. „Je to názor. Pár tisíc lidí bylo pro, pár tisíc proti. Většina lidí to nechala být s tím, že vojsko projede a tím to skončí," myslí si komunista. Pokud ale bylo někde pár tisíc příznivců Američanů třeba podél silnic, pořád podle politika jde jen o promile obyvatel, což není žádný vypovídající údaj. „Když přijede cirkus, taky se vyfotíte s medvědem. Ti, co se s konvojem fotili, se spíše zajímali o techniku a tu si taky fotili," domnívá se poslanec KSČM.
Komunisté obecně totiž s fungováním severoatlantické aliance spokojeni nejsou. „Nelíbí se nám, jak NATO zabezpečuje nás všechny v celé Evropě. Je to relikt studené války a agresivní blok," ostře se do NATO pustil Dolejš, podle kterého dochází v některých případech porušování mezinárodního práva.
„Kdyby fungovalo, jak má, byl bych spokojený. Ale spojenci se nechovají jako partneři. Zatahují nás do sporných akcí, které vedou ke zbytečnému zbrojení," tvrdí komunista. „NATO některými kroky ohrožuje naši bezpečnost. Vypadá to, že stávající konflikt je mezi USA a Ruskem, ale platit ho má Evropa," vysvětluje politik, kterému se nelíbí třeba to, že NATO může zasahovat na cizím území, popřípadě provádět preventivní zásahy.
Jeho strana proto do budoucna hodlá proti alianci dále vystupovat velmi kriticky. „Budeme dále připomínat, že struktury NATO nejsou dokonalé. Bylo by třeba na místě mluvit o evropské armádě, kterou zmiňoval třeba pan prezident," dodal Dolejš s tím, že Evropa by se měla sama více starat o své zájmy.
Související
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
KSČM bude muset po konci ve Sněmovně šetřit, myslí si Dolejš
Jiří Dolejš , Americký obrněný konvoj Dragoon Ride v Česku , NATO
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
před 3 hodinami
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
před 4 hodinami
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
před 5 hodinami
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
před 7 hodinami
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
před 7 hodinami
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
před 8 hodinami
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
před 9 hodinami
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
před 9 hodinami
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
před 10 hodinami
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
před 10 hodinami
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
před 11 hodinami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 12 hodinami
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 13 hodinami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 14 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 14 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 16 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Zdroj: Jan Hrabě