Praha – Poslanci by měli odmítnout dohodu Evropské unie a Turecka. Myslí si to strana Úsvit, který chce tento nápad prosadit. Strana navíc mluví o předčasných volbách, premiér Sobotka podle ní nejednal v souladu s usnesením Výboru pro evropské záležitosti.
Smlouva, která byla uzavřena minulý týden v Bruselu, si klade za cíl zastavit masivní nekontrolovaný příliv migrantů do Evropy přes Balkán. V debatě o migrační krizi by měla dolní komora zhruba po měsíční přestávce pokračovat dnes odpoledne. „Dohoda je smlouva s ďáblem a vede nás do pekel," řekl novinářům předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Například navrhovaný bezvízový styk s Tureckem se podle něho rovná bezvízovému styku s teroristy z takzvaného Islámského státu.
Sněmovna by měla podle Úsvitu uvést, že dohoda mezi EU a Tureckem o vracení imigrantů je bezpečnostním rizikem pro Česko. Vedle odmítnutí zavedení bezvízového styku s Tureckem by dolní komora neměla podle návrhu usnesení souhlasit s oživením procesu vstupu Turecka do unie, se systémem výměny imigrantů mezi EU a Tureckem a s vyplácením peněz Turecku z českého rozpočtu.
„Již dnes Turci z Rakouska hojně navštěvují naše jihočeské pohraničí kvůli drogám i prostituci. Turecko nikdy seriózně nevyvrátilo obvinění, že obchoduje s islámským státem. Bezvízový styk pro Turky je bezvízový styk pro teroristy z islámského státu a to přímo ohrožuje bezpečnost Evropy a EU. Dnešní teroristické útoky v Bruselu dokazují, že bezpečnost pro nás musí být prioritou a nelze dělat kompromisy," uvedl válečný veterán a předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a vyzval, aby poslanci ve Sněmovně žádali zavedení ochrany hranic nejpozději od 1. července 2016, kdy má být bezvízový styk zaveden.
„V Řecku se teď budou hromadit imigranti po statisících. Máme důvodnou obavu, že si Merkelová připravuje půdu proto, aby se přerozdělili v nějakých superkvótách. Dobrovolně se takové množství imigrantů nedá rozdělit," doplnil předseda klubu Černoch.
Martin Konvička, šéf Bloku proti islámu, vyzval premiéra Sobotku k rezignaci za jeho vlastizradu. „Volební štáb Úsvitu a BPI jednomyslně podporuje co nejrychlejší předčasné volby. Je to jediná šance, jak zabránit Sobotkovi v páchání dalších škod. Odmítáme zároveň populismus vlády, že se volby posunou jen o pár měsíců a vláda se tím zbaví odpovědnosti," dodal Konvička.
Poslanci by měli podle představ Úsvitu vyzvat vládu, aby ihned zastavila přijímání nelegálních imigrantů podle kvót a aby o nich vypsala všelidové hlasování. Kabinet by taky měl zavést nejpozději od července ochranu státní hranice a připravit předlohu, která postaví mimo zákon politický islám.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie, které vede Tomio Okamura, navrhne, aby poslanci vyzvali vládu k zastavení přijímání islámských imigrantů. Dohoda s Tureckem podle představitelů SPD povede jen k legalizaci nezákonných migrantů.
Úsvit také představil Návrh usnesení Poslanecké sněmovny k bodu Informace vlády ČR o migrační krizi. Ten to by podle Úsvitu mělo být následující:
1) Poslanecká sněmovna- odmítá dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení imigrantů a považuje jí za ohrožení bezpečnosti České republiky- odmítá zavedení bezvízového styku s Tureckem- odmítá oživení procesu vstupu Turecka do EU- odmítá zavedení systému „jeden za jednoho" na výměru imigrantů mezi Evropskou unií a Tureckem- odmítá vyplácení peněz Turecku na základě této dohody z českého státního rozpočtu
2) Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby- okamžitě zastavila přijímání nelegální imigrantů na základě imigračních kvót- vypsala referendum o imigračních kvótách- zavedla ochranu český hranic nejpozději k od července 2016 v souvislosti se zavedením bezvízového styku s Tureckem- připravila návrh zákona, který postaví mimo zákon politický islám
Související
Volby ovlivní stranické rozpočty. ČSSD zřejmě přijde o miliony
Poslanec popsal, jak probíhalo jednání o vydání Babiše. A připomněl důležitý slib, který šéf ANO dal
Úsvit - Národní koalice , Miroslav Lidinský , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 56 minutami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 1 hodinou
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 3 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
včera
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
včera
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
Ruští sportovci zřejmě budou mít možnost se zúčastnit již příštích olympijských her ve Spojených státech amerických. Mezinárodní olympijský výbor totiž přerušil suspendaci Moskvy, která vešla v platnost v souvislosti s její invazí na sousední Ukrajinu.
Zdroj: Lucie Podzimková