Středočeští zastupitelé nechali Drábové mandát. STAN chce právní bitvu s vnitrem

Praha – Ministerstvo vnitra trvá a tom, že předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová nemůže být zároveň krajskou zastupitelkou. S tím ale nesouhlasí hnutí Starostové a nezávislí (STAN), za které byla Drábová zvolena, ani středočeští zastupitelé, kteří ji dnes odmítli zbavit mandátu.

Podle ministerstva vnitra Drábová jako vysoká státní úřednice nemůže být zároveň zastupitelkou kraje. Vzhledem k postoji zastupitelstva zřejmě o zániku jejího mandátu rozhodne ministr vnitra. Hnutí STAN právním názorem vnitra nesouhlasí a chce, aby se celým sporem zabýval soud. Stanovisko vnitra naopak podpořili zástupci komunistů.

Hejtmančin náměstek a celostátní první místopředseda STAN Vít Rakušan věří, že soud bude postupovat rychle, aby se mohla Drábová v případě příznivého rozsudku vrátit do zastupitelstva. Podle koaličního partnera STAN, hnutí ANO, ale soud není tím správným řešením. „STAN má své zástupce v Parlamentu a může to řešit parlamentní cestou," míní hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). I ona se domnívá, že rozpor v legislativě nemají řešit zastupitelé.

O zbavení mandátu Drábové hlasovalo osm zastupitelů, 13 bylo proti a 31 se zdrželo. Na jednání chyběla opoziční ČSSD. Drábová tak zůstává zastupitelkou, domnívá se však, že ve funkci už dlouho nebude. „Můj osobní názor je, že osud mého mandátu je zpečetěn, protože ministerstvo vnitra - a já jim to nevyčítám, chraň pánbůh - přistoupilo na striktně právně pozitivní výklad toho, co je dáno zákonem o volbách do zastupitelstev krajů. Nikdo se neptá po smyslu toho ustanovení, ale tak jsou u nás většinou státní správou zákony vykládány," řekla.

Podle rezortu vnitra jsou funkce zastupitele a vysokého státního úředníka neslučitelné. STAN namítá, že přednost má novější služební zákon, podle kterého je souběh obou funkcí možný. „Služební zákon je zákonem pozdějším a vyjadřuje novou vůli zákonodárců," uvedl Rakušan. Podivil se i tomu, proč Drábovou kvůli neslučitelnosti funkcí nevyškrtl už krajský úřad při registraci do voleb.

Připomněl i to, že někteří ministři jsou zároveň krajskými zastupiteli a jejich případný střet zájmů je podle něj silnější. Zmínil také, že Drábová získala ve volbách vysoký počet preferenčních hlasů. Je podle něj otázkou, zda by o ní měli rozhodovat zastupitelé, kteří se takové přízni voličů netěší.

„Vnímáme, že získala okolo 11.500 preferenčních hlasů. Vnímáme ale i to, že ze strany STAN šlo při známých faktech o rozpor kandidatury s volebním zákonem a hlavně o určité zneužití této osobnosti," řekl předseda klubu KSČM Zdeněk Štefek. Zastupitel za TOP 09 Peter Tiso uvedl, že udělat při této právní nejistotě z Drábové hlavní tvář kampaně bylo od STAN nezodpovědné. Rakušan výhrady odmítl s tím, že hnutí od počátku říkalo, že Drábová nepůjde do žádné uvolněné pozice, krajské rady a že nemá v plánu kandidovat na hejtmanku.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před časem poslal hejtmance dopis, v němž ji upozornil na neslučitelnost funkcí Drábové. Zastupitelé ji měli 7. března zbavit mandátu. Protože se tak nestalo, ministr požádal o svolání mimořádného jednání zastupitelů, to se uskutečnilo dnes. Hejtmanka míní, že zastupitelstvo není orgánem, který má neslučitelnost řešit. „My si myslíme, že to je věc právnická a posouváme to tímto rozhodnutím zpět panu ministrovi," uvedla.

Související

Více souvisejících

Dana Drábová Středočeský kraj zastupitelstvo Ministerstvo vnitra Milan Chovanec Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy