ROZHOVOR | Nesvéprávní lidé? Herečka Štěpánová hovoří o tom, kdo vede naši zemi

ROZHOVOR - Podle jedné z účastnic dnešní chystané demonstrace na Václavském náměstí, herečky Báry Štěpánové, je třeba dát jasně najevo, že nejsme stádo tupých ovcí. Podporovatelé Andreje Babiše prý nechtějí řešit, kde politik získal svůj majetek. Prezident Zeman prý na Hradě nikdy neměl být. Svůj úřad bere jako satisfakci za deset zmařených let na Vysočině, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Štěpánová.

Dnes se v Praze a dalších českých městech bude konat demonstrace proti krokům ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Momentálně zatím potvrdilo účast na demonstraci na pražském Václavském náměstím téměř 10 tisíc lidí, dalších 20 tisíc účast zvažuje. Na pódiu by kromě organizátorů měl vystoupit i moderátor Jan Tuna nebo herečka Bára Štěpánová

Co si od demonstrace vy osobně slibujete a očekáváte?

Co od toho očekávám? Já si samozřejmě nedělám iluze o tom, že by demonstrace měla něco řešit. Je to spíše jakési gesto, jak ukázat, že občanská společnost tady stále ještě funguje. A dát najevo, že nejsme stádo ovcí. Pan prezident se ohání tím, že byl zvolen většinou, ale většina nejsou všichni. Ne, že bych byla pravidelným čtenářem Ústavy, to asi nikdo v této zemi, nicméně jsem se do ní podívala, abych věděla, o čem je řeč. Moc slouží lidu, veškerému lidu této země. Beru to tedy spíše jako naznačení toho, že nejsme tupé ovce, které si nechají něco namluvit. Navíc má demonstrace jakýsi psychologický moment. Pokud se tam sejde co největší množství lidí, tak si alespoň uvědomíme, že nejsme sami, že to, co si člověk říká doma, nebo v okruhu svých blízkých, že není sám. Osobní kontakt je zde velmi důležitý. To, že někdo je ochoten něco říkat před lidmi a jím do očí je něco jiného, než různé výkřiky na Facebooku.

Nechci, aby tuto zemi měli v rukou dva „psychopati“, kteří nejsou v podstatě svéprávní. Prezident, který tam nikdy neměl být a pan Babiš, který tvrdí, že bude něco lepší, on se chová jako sektář. Stát je společenství jednotlivých individualit a on, když řekne, že všechno bude lepší, tak když to bude lepší pro jednoho, nebude to lepší pro druhého. Stát se má chovat tak, aby lidem nekomplikoval život, aby je nechal žít. Stát opravdu není firma, ve firmě jsou přeci jiná pravidla, než ve společenství svobodných občanů. Ten člověk nemůže být ve vládě, což chci na demonstraci zmínit. Je velmi důležité se ozvat a je třeba dát najevo, že o věcech alespoň přemýšlíme a víme, co nám vadí.

Kauzy a vážná podezření kolem osoby ministra financí Andreje Babiše mu nesnižují popularitu, naopak, on a jeho hnutí ANO má velkou přízeň voličstva. Čím si to vysvětlujete?

Neumím si to vysvětlit, je sice pravda, že já se pohybuji v poněkud jiné společnosti, mezi lidmi, kteří smýšlí podobně. Nechápu to, vysvětluji si to tak, že je tady velká skupina lidí, které když někdo řekne, že něco bude dobře a "každýmu vám přidám pět stovek", to jsou věci, na které oni slyší a bohužel, tato skupina je asi velká. Já je neznám, s těmi lidmi se nestýkám. I když jsem se na některých demonstracích s pár takovými jedinci setkala a je velice těžké s nimi mluvit, protože oni nechtějí slyšet, že ty věci jsou poněkud komplikovanější. Když se zeptáte, jak se může normální člověk dostat k tak obrovskému majetku, oni o tom nechtějí přemýšlet.

Já jsem tu dobu zažila a vím, že když někdo na začátku 90. let se dostal k takovým penězům a majetku, prostě se k němu nedostal prací. Já vím, že je tady víc takových lidí, než pan Babiš, ale zatím nikdo z těch lidí se nerozhodl, že Česko bude jeho firmou a my budeme jeho zaměstnanci, v tom je ten problém. Tvrdím, že kozel prostě nemůže být zahradníkem. Stoupenci Babiše mu věří, řeknou mi, že on je nesmírně vzdělaný člověk. Ano, v něčem je dle mého názoru úspěšný, ale to nesvědčí o jeho vzdělání a jeho inteligenci. Já se ptám, kde byl v roce 1988, kde on byl? On byl disident, bojoval proti režimu? On zneužil situace. Když mi někdo řekne, že Babiš ovládá 4 světové jazyky, ale pokud je ovládá stejně, jako ovládá češtinu?

Nebojíte se, že demonstrace vzbudí spíše vlnu odporu? Často se stává, že když se koná podobná demonstrace, případě se herci vyjádří veřejně k politické situaci, lidé je kritizují.

Jakého odporu máte na mysli? Kritiky čeho? Tam nebudou jenom herci, tam budou i další lidé. Tvrdím, můžete si myslet, že jsem špatná herečka, že jsem ošklivá, všechny tyhle věci máte nezadatelné právo si myslet. Ale nemůžete zpochybnit, že jsem občan této země. Občané této země mají právo, myslím si dokonce, že povinnost, se vyjadřovat k tomu, jak je spravovaná jejich země. Co na tom kdo chce kritizovat?

Nicméně, podívejte se, to není z mé hlavy, ale statisticky, na rozložení inteligenčního kvocientu občanů této země. Vím, že tímto by se člověk neměl ohánět, protože já tvrdím, že vláda a parlament mají respektovat všechny občany, dokonce i ty blbý, protože tak to je, s tím nic neuděláme. Ale to, že jsou lidi, kteří o tom přemýšlet nechtějí a iniciativu budou kritizovat, to máte pravdu. Ale já tvrdím, že na tom ke kritice nic není. A to že někdo říká, že tady někdo vykřikuje… A kde jsou příznivci Andreje Babiše? Vždyť také můžou udělat akci na jeho podporu. Pokud je jich tolik, tak by to určitě bylo velké shromáždění. Oni se ale, na podporu toho ukřivděného a nešťastného člověka, kterému všichni ubližujou, nesejdou a nevyjádří mu podporu „My za tebou náš milovaný mesiáši stojíme!“

Demonstrace je svolána také kvůli aktivitě prezidenta Miloše Zemana. Ten chce odvolání ministra Babiše řešit až poté, co se vrátí ze své cesty do Číny. Je to zodpovědné chování a měl by prezident takto jednat?

Nechce se mi říkat, jak by se měl zachovat. Můj názor je ten, že tento člověk nikdy neměl být prezidentem této země. Mám pro to poměrně jasný argument. Vzpomeňte si na chvíli, kdy se prezidentem stal Václav Klaus v roce 2003. On byl zvolen parlamentem. A tento člověk (Zeman), neměl ani tu elementární schopnost se navenek zachovat slušně, podat ruku. On tehdy z Hradu zdrhnul, to je zaznamenáno. Neuměl tomu Klausovi, s kterým mají ten zvláštní ambivalentní vztah, alespoň pogratulovat.

Teď si představte, těch 10 let na té Vysočině, kde se musel užírat a užírat a najednou přišla satisfakce. To se málo komu stane. On nebere svůj prezidentský úřad jako službu této zemi, ale jako satisfakci za deset zmařených let svého života a rozhodl se, že všem ukáže, že si bude dělat, co chce. A také to dělá, on nic nerespektuje, nic mu není svaté, je sprostý, chová se jak se chová. 

Jestli pojede do Číny, nebo nepojede, to je v podstatě úplně jedno. Asi by tady byly nějaké páky, jak ho odvolat, myslím, že už je na tom zdravotně tak špatně, že slušný normální člověk na jeho místě by řekl, že už nebude kandidovat. Vždyť on ani nemůže chodit, to je úplná lidská troska. Ta zloba, co on v sobě má… on dokonce řekl, že ho baví, když někoho urazí. On jenom proto, že ví, že je tady obrovská skupina těch, kteří ho nechtějí, tak jenom proto řekl, že bude kandidovat, z žádného jiného důvodu. Ten člověk je prostě kreatura. On bude kopat, dokud bude moct, jestli pojede, nebo nepojede, na to neumím odpovědět.

Související

Více souvisejících

Bára Štěpánová Demonstrace Praha Miloš Zeman Andrej Babiš Václav Klaus rozhovor

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy