ROZHOVOR | Nesvéprávní lidé? Herečka Štěpánová hovoří o tom, kdo vede naši zemi

ROZHOVOR - Podle jedné z účastnic dnešní chystané demonstrace na Václavském náměstí, herečky Báry Štěpánové, je třeba dát jasně najevo, že nejsme stádo tupých ovcí. Podporovatelé Andreje Babiše prý nechtějí řešit, kde politik získal svůj majetek. Prezident Zeman prý na Hradě nikdy neměl být. Svůj úřad bere jako satisfakci za deset zmařených let na Vysočině, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Štěpánová.

Dnes se v Praze a dalších českých městech bude konat demonstrace proti krokům ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Momentálně zatím potvrdilo účast na demonstraci na pražském Václavském náměstím téměř 10 tisíc lidí, dalších 20 tisíc účast zvažuje. Na pódiu by kromě organizátorů měl vystoupit i moderátor Jan Tuna nebo herečka Bára Štěpánová

Co si od demonstrace vy osobně slibujete a očekáváte?

Co od toho očekávám? Já si samozřejmě nedělám iluze o tom, že by demonstrace měla něco řešit. Je to spíše jakési gesto, jak ukázat, že občanská společnost tady stále ještě funguje. A dát najevo, že nejsme stádo ovcí. Pan prezident se ohání tím, že byl zvolen většinou, ale většina nejsou všichni. Ne, že bych byla pravidelným čtenářem Ústavy, to asi nikdo v této zemi, nicméně jsem se do ní podívala, abych věděla, o čem je řeč. Moc slouží lidu, veškerému lidu této země. Beru to tedy spíše jako naznačení toho, že nejsme tupé ovce, které si nechají něco namluvit. Navíc má demonstrace jakýsi psychologický moment. Pokud se tam sejde co největší množství lidí, tak si alespoň uvědomíme, že nejsme sami, že to, co si člověk říká doma, nebo v okruhu svých blízkých, že není sám. Osobní kontakt je zde velmi důležitý. To, že někdo je ochoten něco říkat před lidmi a jím do očí je něco jiného, než různé výkřiky na Facebooku.

Nechci, aby tuto zemi měli v rukou dva „psychopati“, kteří nejsou v podstatě svéprávní. Prezident, který tam nikdy neměl být a pan Babiš, který tvrdí, že bude něco lepší, on se chová jako sektář. Stát je společenství jednotlivých individualit a on, když řekne, že všechno bude lepší, tak když to bude lepší pro jednoho, nebude to lepší pro druhého. Stát se má chovat tak, aby lidem nekomplikoval život, aby je nechal žít. Stát opravdu není firma, ve firmě jsou přeci jiná pravidla, než ve společenství svobodných občanů. Ten člověk nemůže být ve vládě, což chci na demonstraci zmínit. Je velmi důležité se ozvat a je třeba dát najevo, že o věcech alespoň přemýšlíme a víme, co nám vadí.

Kauzy a vážná podezření kolem osoby ministra financí Andreje Babiše mu nesnižují popularitu, naopak, on a jeho hnutí ANO má velkou přízeň voličstva. Čím si to vysvětlujete?

Neumím si to vysvětlit, je sice pravda, že já se pohybuji v poněkud jiné společnosti, mezi lidmi, kteří smýšlí podobně. Nechápu to, vysvětluji si to tak, že je tady velká skupina lidí, které když někdo řekne, že něco bude dobře a "každýmu vám přidám pět stovek", to jsou věci, na které oni slyší a bohužel, tato skupina je asi velká. Já je neznám, s těmi lidmi se nestýkám. I když jsem se na některých demonstracích s pár takovými jedinci setkala a je velice těžké s nimi mluvit, protože oni nechtějí slyšet, že ty věci jsou poněkud komplikovanější. Když se zeptáte, jak se může normální člověk dostat k tak obrovskému majetku, oni o tom nechtějí přemýšlet.

Já jsem tu dobu zažila a vím, že když někdo na začátku 90. let se dostal k takovým penězům a majetku, prostě se k němu nedostal prací. Já vím, že je tady víc takových lidí, než pan Babiš, ale zatím nikdo z těch lidí se nerozhodl, že Česko bude jeho firmou a my budeme jeho zaměstnanci, v tom je ten problém. Tvrdím, že kozel prostě nemůže být zahradníkem. Stoupenci Babiše mu věří, řeknou mi, že on je nesmírně vzdělaný člověk. Ano, v něčem je dle mého názoru úspěšný, ale to nesvědčí o jeho vzdělání a jeho inteligenci. Já se ptám, kde byl v roce 1988, kde on byl? On byl disident, bojoval proti režimu? On zneužil situace. Když mi někdo řekne, že Babiš ovládá 4 světové jazyky, ale pokud je ovládá stejně, jako ovládá češtinu?

Nebojíte se, že demonstrace vzbudí spíše vlnu odporu? Často se stává, že když se koná podobná demonstrace, případě se herci vyjádří veřejně k politické situaci, lidé je kritizují.

Jakého odporu máte na mysli? Kritiky čeho? Tam nebudou jenom herci, tam budou i další lidé. Tvrdím, můžete si myslet, že jsem špatná herečka, že jsem ošklivá, všechny tyhle věci máte nezadatelné právo si myslet. Ale nemůžete zpochybnit, že jsem občan této země. Občané této země mají právo, myslím si dokonce, že povinnost, se vyjadřovat k tomu, jak je spravovaná jejich země. Co na tom kdo chce kritizovat?

Nicméně, podívejte se, to není z mé hlavy, ale statisticky, na rozložení inteligenčního kvocientu občanů této země. Vím, že tímto by se člověk neměl ohánět, protože já tvrdím, že vláda a parlament mají respektovat všechny občany, dokonce i ty blbý, protože tak to je, s tím nic neuděláme. Ale to, že jsou lidi, kteří o tom přemýšlet nechtějí a iniciativu budou kritizovat, to máte pravdu. Ale já tvrdím, že na tom ke kritice nic není. A to že někdo říká, že tady někdo vykřikuje… A kde jsou příznivci Andreje Babiše? Vždyť také můžou udělat akci na jeho podporu. Pokud je jich tolik, tak by to určitě bylo velké shromáždění. Oni se ale, na podporu toho ukřivděného a nešťastného člověka, kterému všichni ubližujou, nesejdou a nevyjádří mu podporu „My za tebou náš milovaný mesiáši stojíme!“

Demonstrace je svolána také kvůli aktivitě prezidenta Miloše Zemana. Ten chce odvolání ministra Babiše řešit až poté, co se vrátí ze své cesty do Číny. Je to zodpovědné chování a měl by prezident takto jednat?

Nechce se mi říkat, jak by se měl zachovat. Můj názor je ten, že tento člověk nikdy neměl být prezidentem této země. Mám pro to poměrně jasný argument. Vzpomeňte si na chvíli, kdy se prezidentem stal Václav Klaus v roce 2003. On byl zvolen parlamentem. A tento člověk (Zeman), neměl ani tu elementární schopnost se navenek zachovat slušně, podat ruku. On tehdy z Hradu zdrhnul, to je zaznamenáno. Neuměl tomu Klausovi, s kterým mají ten zvláštní ambivalentní vztah, alespoň pogratulovat.

Teď si představte, těch 10 let na té Vysočině, kde se musel užírat a užírat a najednou přišla satisfakce. To se málo komu stane. On nebere svůj prezidentský úřad jako službu této zemi, ale jako satisfakci za deset zmařených let svého života a rozhodl se, že všem ukáže, že si bude dělat, co chce. A také to dělá, on nic nerespektuje, nic mu není svaté, je sprostý, chová se jak se chová. 

Jestli pojede do Číny, nebo nepojede, to je v podstatě úplně jedno. Asi by tady byly nějaké páky, jak ho odvolat, myslím, že už je na tom zdravotně tak špatně, že slušný normální člověk na jeho místě by řekl, že už nebude kandidovat. Vždyť on ani nemůže chodit, to je úplná lidská troska. Ta zloba, co on v sobě má… on dokonce řekl, že ho baví, když někoho urazí. On jenom proto, že ví, že je tady obrovská skupina těch, kteří ho nechtějí, tak jenom proto řekl, že bude kandidovat, z žádného jiného důvodu. Ten člověk je prostě kreatura. On bude kopat, dokud bude moct, jestli pojede, nebo nepojede, na to neumím odpovědět.

Související

Více souvisejících

Bára Štěpánová Demonstrace Praha Miloš Zeman Andrej Babiš Václav Klaus rozhovor

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

včera

Kyjev

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o devět procent, zatímco ve druhém čtvrtletí o 19,2 procenta klesla. Meziroční tempo jejího propadu se tak zmírnilo na 30,8 procenta ze 37,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Oznámili to dnes ukrajinští statistici. Příznivěji se vyvíjí také míra inflace, která se za listopad snížila o desetinu procentního bodu na 26,5 procenta.

včera

Aktualizováno včera

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, šíří se RS virus i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Vydavatelé budou silnější vůči internetovým platformám. Zeman podepsal i zrušení poplatků za hudbu v prodejnách

Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.

včera

Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Aktualizováno včera

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy