Praha - Dvě desítky olympioniků včetně medailistek z Pchjongčchangu Martiny Sáblíkové a Evy Samkové se dnes v Praze setkaly s premiérem v demisi Andrejem Babišem a ministrem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Robertem Plagou. Oba poděkovali sportovcům, trenérům a dalším členům realizačních týmů za reprezentaci České republiky, předali ocenění včetně symbolických šeků pro Sáblíkovou a Samkovou a slíbili zvýšení podpory sportu ze státního rozpočtu.
"Sport nemůže být jen záležitostí rodičů a vašich trenérů, ale je důležité, aby vás podpořil stát. My jsme si řekli, že chceme sport zásadně podpořit. Od revoluce investic do sportu moc nešlo, jen deset procent sportovní infrastruktury vzniklo po revoluci, což si myslím, že je chyba. A my bychom to chtěli napravit," řekl Babiš. Dodal, že si je vědom, že se bude mluvit o tom, že zase něco slibuje. "Já ty sliby ale chci naplnit," prohlásil.
V příštím roce by měl sport podle Babiše dostat k dispozici až devět miliard korun. "Hlavně ale chceme, aby se peníze rozdělovaly transparentně. Aby bylo jasné, co jde na špičkový sport, co do klubů," řekl Babiš. Zopakoval, že cílem hnutí ANO je vytvoření Národní sportovní agentury, kterou by měl řídit Milan Hnilička. Olympijský vítěz a trojnásobný hokejový mistr světa je v současnosti vládním zmocněncem pro sport na MŠMT.
Informace o navýšení podpory sportu potěšila předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala. Hlavní však podle něj je, aby přidělování financí dostalo systém a bylo předvídatelné. "Abychom je opravdu mohli používat na to, co potřebujeme a ne na to, na co jsou zrovna vypsané. Pevně doufáme, že premiér i ministr vědí o potřebách sportu a jsou si vědomi významu sportu pro naši společnost. Myslím hlavně sportu pro děti," řekl Kejval.
Podobné přísliby v minulosti dostal jako zástupce ČOV již několikrát. "Pro nás je neštěstí, že od roku 2015 jsme měli pět ministrů a šest náměstků zodpovědných za sport. Taková fluktuace nepomáhá koncepčnímu a systémovému řešení sportu. Pevně doufám, že se politická situace uklidní. Minimálně teď na základě nového služebního zákona na pozicích náměstků," uvedl Kejval. Podle něj je důležité, aby sportovci znali podmínky pro rozdělování financí dopředu.
Plánované zvýšení podpory sportu z letošních 5,5 miliardy na devět miliard Kejvala překvapilo. "Je potřeba to ale rozdělovat na investiční a neinvestiční peníze. Neinvestiční jsou pro nás důležité z hlediska vytváření systému. Investiční řeší vybydlenost sportovního prostředí, ta je obrovská," podotkl Kejval s tím, že dluh na údržbě sportovních zařízení je asi 60 miliard.
Související
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
Andrej Babiš , Eva Samková (snowboardistka) , Martina Sáblíková , Robert Plaga , sport , ministerstvo školství , Český olympijský výbor
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
před 1 hodinou
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
před 1 hodinou
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 2 hodinami
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 3 hodinami
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 3 hodinami
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 5 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 6 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 6 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 7 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 8 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 9 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 9 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 9 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 10 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 11 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 11 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 13 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
Na slovenské automatické srážkoměrné stanici v obci Kamenice nad Hronom v okrese Nové Zámky byl v úterý zaznamenán nový absolutní teplotní rekord. Meteorologové v této lokalitě Nitranského kraje naměřili mimořádných 41,3 stupně Celsia. Podle mluvčího Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára se prozatím jedná o údaj operativního charakteru, který budou odborníci v následujících dnech podrobně ověřovat.
Zdroj: Libor Novák