Evropa společně vyráží do eurovoleb. Nelze dopustit rozpad EU, apeluje Štětina

Evropská unie je významně ohrožena zvenčí i protievropskými silami zevnitř, řekl na dnešní tiskové konferenci zakladatel hnutí Evropa společně a lídr kandidátky pro volby do Evropského parlamentu (EP) Jaromír Štětina. Hnutí chce podle něj zachovat jednotu unie a zachránit ji. Na konferenci se představili další tři kandidáti.

Europoslanec Štětina je místopředsedou Výboru pro obranu a bezpečnost EP. Chtěl by podniknout kroky k tomu, aby ustal konflikt na Ukrajině. Kromě toho podle něj není možné dopustit rozpad EU, neboť je garantem míru.

Pokud by se hnutí do EP dostalo, chtělo by být členem frakce Evropské lidové strany. (EPP). Podle Štětiny by její vedoucí kandidát pro květnové eurovolby Manfred Weber mohl být novým předsedou Evropské komise.

Support Manfred. @ManfredWeber @Europarl_EN https://t.co/f1hgZqLfK5

— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 6. března 2019

Štětina byl před pěti lety do Evropského parlamentu zvolen za TOP 09, v prosinci ale oznámil vznik vlastního hnutí. S TOP 09 se rozešel kvůli rozporům se současným vedením strany.

Hnutí představilo také další tři kandidáty, každý z nich se má věnovat jiné oblasti. Dvojkou je paralympionik Jan Povýšil. Zaměřuje se na sociální oblast. Chtěl by prosazovat dodržování úmluvy o právech lidí se zdravotním postižením nebo přispět ke zjednodušení mechanismu žádostí o granty hlavně pro menší a střední neziskové organizace či sportovní svazy a kluby.

Trojkou kandidátky je publicista a donedávna šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer, který se má věnovat ekonomické oblasti. "Nejdůležitější je, že Evropská unie bude vyjednávat nový víceletý finanční rámec na roky 2021 až 2027. Jednání je poměrně rozběhnuté, my bychom do něj chtěli aktivně zasáhnout a pomoci, aby se poměrně složitý rozpočet podařilo schválit v podobě, která by se líbila nám všem. Aby to prospělo České republice, ale i celé Evropské unii," řekl. Do hnutí se zapojil kvůli obavám z rostoucího populismu.

Na čtvrtém místě je hudební pedagožka a doktorandka Masarykovy univerzity Jana Spekhorstová. Věnovat se chce především programu studentských výměn Erasmus+, další oblastí jejího zájmu jsou média. Spekhorstová byla v minulosti místopředsedkyní krajského výboru TOP 09 na Vysočině.

Evropské volby se uskuteční 24. a 25. května. V roce 2014 je vyhrálo hnutí ANO, které získalo stejně jako TOP 09 a ČSSD čtyři europoslance. Po třech zástupcích v Evropském parlamentu mají KSČM a KDU-ČSL, dva ODS a jednoho Svobodní. Volby provázela rekordně nízká účast 18,2 procenta hlasujících. Voliči budou letos rozhodovat o 21 českých europoslancích.

Strany mají úřadům předložit kandidátky do 19. března, většina z nich už je představila. Vládní hnutí ANO plánuje kandidátku uzavřít 14. března.

Související

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

Více souvisejících

Jaromír Štětina hnutí Evropa společně Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 53 minutami

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

před 3 hodinami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná

Dobré zprávy přicházejí od bývalého premiéra Mirka Topolánka, který svádí boj s vážnou nemocí. Někdejší politik se nechal slyšet, že zřejmě přežije. Topolánek nicméně přiznal, že mu zdravotní problémy zásadně komplikují normální život.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy