„StBáku, vrať se na Slovensko.“ Na Letné zněly protikomunistické vzkazy

Na pódiu nědělní demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi na Letné se vystřídalo několik osob, kteří se velmi kriticky vyjádřili nejen k osobě předsedy hnutí ANO, ale i prezidenta Miloše Zemana. Jejich příspěvky se nesly v duchu důrazného antikomunismu. Samotný Babiš některé z přednášejících osočil, že jsou napojeni na opozici.

Premiér Babiš a zvláště pak prezident Zeman nejsou v očích tzv. kulturní fronty příliš oblíbenými politiky – naopak pro mnohé umělce ztělesňují vše špatné na současné politice. Jejich nevraživost je vzájemná – prezident Zeman se opakovaně vysmívá umělcům, že jsou součástí neužitečné, tzv. pražské kavárny.

Na akci vystoupilo několik umělců, kteří ji využili ke kritice současného prezidenta a ke vzpomínání na Sametovou demonstraci z roku 1989. Herec, zpěvák a režisér Ondřej Havelka např. poukázal na to, že prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že se nemá „ustupovat ulici.“ Před třiceti lety však na Letné řečnil „na podobných demonstracích“ i prezident Zeman. Podle Havelky je to zajímá „konjunkturální“ změna postojů. „Naše přítomnost je vzkaz, že už nebudeme ustupovat konjunkturálním populistům,“ řekl Havelka.

Herečka Sandra Pogodová, která vystoupila hned po něm, též odkázala na rok 1989. „Tohle jsem naposledy zažila v roce 89 a je to pecka,“ řekla shromážděnému davu s tím, že pokud je v čele vlády je „bývalý estábák“, pak to „svědčí o zatraceně krátké paměti národa“. Babiš byl v seznamech STB veden jako spolupracovník pod přezdívkou „Bureš“, Babiš však jakoukoliv spolupráci i evidenci odmítá.

Vazbu mezi vládou Babiše a dobou vlády komunismu zdůraznili též herci desítek divadel včetně Národního divadla, podepsaní pod společné prohlášení. „Děsí nás návrat normalizační mentality, kde lež se stává normou, nenávist nástrojem a ohnutá páteř ctností. Máme toho dost,“ přečetl část z něj herec Filip Rajmont. Pod prohlášení se dle jeho slov podepsali například David Prachař, David Matásek, Vladimír Javorský, Ondřej Pavelka, Pavla Beretová či Saša Rašilov.

Zřejmě nejostřeji proti Babišovi vystoupila zpěvačka Bára Basiková. „Přála bych si, aby premiér, který vůbec netuší, co znamenají slova jako pravda, čest a svědomí, a který námi pohrdá jako póvlem, odešel z prohraného boje a vrátil na Slovensko,“ řekla Basiková.

Protikomunistická kritika na adresu Babiše zazněla i ze strany Asociace soukromého zemědělství ČR. Její tajemník, Jaroslav Šebek, na demonstraci uvedl, že sdružení odmítá model zemědělství postavený na velkých lánech, který byl vytvořen při kolektivizaci v 50. letech. „Sedlák není jezeďák a nepaktuje se s bolševiky,“ řekl Šebek. Zřejmě narážel jak na Babišovo členství v komunistické straně, tak na podporu komunistů koaliční vládě ANO s ČSSD.

Babiš však sdružení vrátil úder. „Asociace soukromého zemědělství je ODS, to víme už dávno. Ale mrzí mě to, není důvod protestovat,“ uvedl.

Odpůrci demonstrací opakovaně osočují spolek Milion chvilek pro demokracii, že mají mocenské zájmy a jsou napojeni na politickou opozici. Naznačil to jak prezident Zeman, tak bývalý prezident Klaus.

V reakci na tyto podezření pořadatelé rozhodli, že opoziční politici nebudou vpuštěni na pódium. Ti se nicméně pohybovali v davu.

Na Letné dle údajů telekomunikačního operátora T-Mobile vystoupilo 283 000 lidí. Jednalo se tak o největší demonstraci od roku 1989, kdy se na Letné shromáždilo půl milionu lidí.

Související

Mikuláš Minář (vpravo)

V Praze proběhl protest, který avizoval Minář. Přišly stovky lidí

Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti tomu, jak vláda postupuje a komunikuje v době koronaviru. Nesli transparenty vyjadřující nedůvěru vládě a požadující otevření škol. Setkání avizoval předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář jako procházku, které jsou i v době vládních opatření povoleny.

Více souvisejících

demonstrace proti Babišovi (Praha, Letná 23. 6. 2019) Komunismus Andrej Babiš Bára Basiková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy