Zkušená politička, která se bude zasazovat o silnou Evropskou unii (EU), ale také ministryně obrany, která je v Německu kritizovaná za neschopnost. Tak hodnotí nominantku na předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou čeští politici. Prezidenti a premiéři zemí EU ji navrhli na pozici předsedkyně EK na mimořádném zasedání Evropské rady, které začalo v neděli a protáhlo se až do úterního večera.
"Jsem rád, že na summitu po dlouhém jednání došlo k dohodě. Ursula von der Leyen je zkušená politička, která svými postoji v minulosti ukázala, že se bude zasazovat o fungující a silnou EU," napsal ČTK vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Zpráva o shodě na německé ministryni obrany Ursule von der Leyen je výbornou zprávou pro Českou republiku, KDU-ČSL i EPP (Evropskou lidovou stranu). Zkušená politička CDU se skvělou referencí na resortu obrany v německém kabinetu, se znalostí středoevropského regionu," chválil na twitteru lidovecký šéf Marek Výborný.
Zpráva o shodě na německé ministryni obrany Ursule von der Leyen je výbornou zprávou pro Českou republiku, @kducsl i @EPP . Zkušená politička CDU se skvělou referencí na resortu obrany v německém kabinetu, se znalostí středoevropského regionu. Blahopřeji! pic.twitter.com/qh3nCd3aB2
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 2. července 2019
Nadšení nesdílí místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa. "Tento návrh Evropské rady je opravdu personálním vyškrabáváním sudu. Ignorovali všechny, kdo kandidovali v evropských volbách, a vytáhli náhodnou německou ministryni, která to v Německu schytává za neschopnost. To je fakt naprosté pohrdání voliči," napsal na twitteru.
Tak tento návrh Evropské rady je opravdu personálním vyškrabáváním sudu. Ignorovali všechny, kdo kandidovali v evropských volbách, a vytáhli náhodnou německou ministryni, která to v Německu schytává za neschopnost. To je fakt naprosté pohrdání voliči. #EuropeanCouncil #fail
— Mikuláš Peksa (@vonpecka) 2. července 2019
Podle předsedy strany Ivana Bartoše byl volbou obejit systém demokraticky navržených kandidátů, kteří navštěvovali členské země a představovali před volbami své vize všem voličům v EU. "Tato německá ministryně nikdy nijak neusilovala o oslovení voličů za hranicemi Německa. Chce-li získat důvěru Evropského parlamentu, měla by předložit velice kvalitní plán svého pětiletého působení v čele komise," napsal ČTK v sms zprávě.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je von der Leyenová lepší volbou než zvažovaný socialista Frans Timmermans. "EK snad bude pod jejím případným vedením méně aktivistická a bude více naslouchat členským státům EU. To, zda najde odvahu k nutné reformě EU, je však otázkou," poznamenal na twitteru.
Nominace Ursuly von der Leyen do čela Evropské komise je pro ČR, ale i pro celou EU lepší volbou, než zvažovaný F.Timmermans. EK snad bude pod jejím případným vedením méně aktivistická a bude více naslouchat čl. státům EU. To, zda najde odvahu k nutné reformě EU, je však otázkou.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 2. července 2019
Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, jenž je jako europoslanec členem frakce EPP, věří, že se podaří prosadit maximum z programu Spojenců pro Evropu. Pod tímto názvem kandidovali STAN, TOP 09, Zelení a další subjekty v nedávných volbách do Evropského parlamentu.
Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se domnívá, že navržení von der Leyenové dává naději, že EU začne brát vážně otázku obrany. "V4 (visegrádská čtyřka - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) zabránila zvolení Timmermanse a přitom podpořila ráznou eurofederalistku, která se nebála do svého domu přijmout syrského uprchlíka a je stoupenkyní Merkelové," konstatoval na twitteru.
Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je von der Leyenová "zcela nepřijatelná figura". "Je to otevřená federalistka usilující o zrušení národních států, která pochopitelně udělá maximum i pro pokoření odporu ze strany V4 proti rozvozu migrantů z Německa a západu i do našich zemí, takže nás čekají jen další těžké boje o uchování zbytku naší suverenity," napsal ČTK Okamura.
Podle místopředsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné výsledek jednání Evropské rady ukazuje na nemohoucnost zemí V4. "Staré členské státy získaly vše a nové členské státy to ještě odsouhlasily. Současní kandidáti nedávají takřka žádnou šanci na proměnu EU," uvedla na twitteru.
Státníci se na summitu dále dohodli, že Donalda Tuska ve funkci šéfa Evropské rady vystřídá končící belgický premiér Charles Michel. Novým šéfem unijní diplomacie má být španělský politik Josep Borrell a v čele Evropské centrální banky stane Francouzka a stávající výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
Související

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Petr Fiala (ODS) , Marek Výborný (KDU-ČSL) , Mikuláš Peksa (Piráti) , Tomio Okamura , Ursula von der Leyenová , Marek Ženíšek (TOP 09) , Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) , Ivan Bartoš (Piráti)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
před 1 hodinou

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
před 2 hodinami

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
před 2 hodinami

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
před 3 hodinami

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
před 3 hodinami

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
před 4 hodinami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 4 hodinami

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 5 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 6 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 7 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 8 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 8 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 8 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 9 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 9 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 10 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 11 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera
MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub