Praha – Člen Poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa se na serveru strany opřel do posledních kroků Topolánkovy vlády. Přesně řečeno kritizuje uzavření smlouvy na dodávku transportních letounů CASA C-295M.
Neproběhlo výběrové řízení, které by ukázalo, že vybrané stroje nejsou dobrou volbou. To tvrdí v interní zprávě náčelník generálního štábu Picek. Nevýhodou letounů je jejich nevyhovující dolet, nízká rychlost, slabý výkon pohonné jednotky a omezená schopnost přepravy techniky, kterou užívá Armáda ČR. Nicméně smlouva byla Vlastou Parkanovou podepsána. Nákup má jít přes prostředníka, kterým je firma OMNIPOL.
„V tomto případě nejde jen o cenu, ale i o snížení schopnosti transportního letectva české armády,“ uvádí Seďa. Stroje ohrožovaly letový provoz a vojáky, a tak bylo rozhodnuto změně v kupní smlouvě. Musí dojít k navrácení bitevníku, kterým byly společně se dvěma dalšími bitevníky a několika miliardami korun zaplaceny letouny CASA.
Ale ohledně letounů CASA se vyskytlo i několik dalších problémů. Česká republika nemůže posílit transportní kapacitu v misi ISAF, neboť s největší pravděpodobností nebude nasazen ani v roce 2012 v Afghánistánu. Čili ČR neplní povinnosti vůči aliančním partnerům. Navíc podepsáním smlouvy na nákup bez výběrového řízení byla porušena hospodářská soutěž. Evropská komise z toho důvodu žalovala ČR u soudního dvora, což ponížilo ČR ve světě.
Smlouva je zkoumána protikorupční policií, ale Seďa se domnívá, že stejně nic nevyšetří, a když ano, bude případ zameten pod podlahu.
Související
NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Aktuálně se děje
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
včera
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
včera
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
20. ledna 2026 22:02
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě