EU nás nepotřebuje, stejně nic neovlivníme!

Praha – První místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer je loajální vůči předsedovi strany. Petr Nečas chce zablokovat přijetí bankovní unie, pokud by měla ohrozit český bankovní systém a ekonomiku země. Bauer je přesvědčen, že v této otázce premiér jedná správně.

Takové kroky však znemožní situace, kdy zastánci bankovní unie prokážou její nutnost k záchraně společné evropské měny a tvrzení, že konec eura by byl skutečnou katastrofou pro ekonomiku. Dle Bauera by však ani v takovém případě ČR neměla vstupovat do bankovní unie.

Na druhou stranu by nemělo rozhodnutí ČR vést ke znemožnění vytvoření bankovní unie, potažmo záchraně eura. Takový postup by měly ostatní země respektovat, neboť jsme velmi malá země, která neovlivní celkovou situaci. Přistoupení je však dle Bauera riskantní pro stabilitu českého bankovního systému. Je ale důležité rozmyslet, zda nepřistoupení nepovede ke znevěrohodnění našich bank.

Bauer je přesvědčen, že zájmem České republiky jednoznačně je, aby Evropská unie prosperovala. Tento zájem však přetrvává, ať již budeme součástí bankovní unie nebo nikoli.

„Proto je podle mého názoru druhým úkolem české diplomacie poukázat na to, že tato unie možná dočasně vyřeší důsledky dluhové krize, rozhodně ale neřeší její příčiny," dodává skepticky k plánu EU. Obává se, že vznik unie povede k zakrytí pravých příčin krize a ke zmenšení snahy krizi vyřešit.

On sám považuje za příčiny ekonomické krize hlavně nedostatečnou hospodářskou konkurenceschopnost evropských zemí, předražený sociální model, neefektivní vynakládání prostředků z evropských fondů, přehnanou regulaci trhů a nevýhody jednotné měny. K řešení je nutné stabilizovat situaci jižních zemí Evropy.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.
Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 

Více souvisejících

ODS Bankovní unie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy