Hovořit o rozvodu s Piráty je zatím předčasné. Žádná nevraživost mezi námi nepanuje, říká Kovářová ze STAN

Místopředsedkyně hnutí Starostové a Nezávislí (STAN) Věra Kovářová se zatím nezabývá myšlenkou, co by nastalo, kdyby Piráti, jejich koaliční partner z voleb, neschválili v celostátním stranickém referendu vstup do rodící se vlády Petra Fialy. „Zatím se jedná o spekulativní otázku. Výsledek jejich hlasování budeme znát až v pondělí večer. Doposud platí, že dochází k naplňování povolební strategie. O případném rozvodu nechci mluvit, vše je zatím předčasné,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Věra Kovářová, která se v Dolní komoře stala I. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. „Doufám, že svoji novou roli budu plnit důstojně a neudělám ostudu svému tatínkovi, který ve čtvrtek zesnul. Za mnohé v životě mu totiž vděčím,“ tvrdí.

Volí diplomatickou rétoriku a odmítá hovořit o rostoucím napětí, která má po volbách v současnosti panovat mezi hnutím STAN a Českou pirátskou stranou. Místopředsedkyně hnutí Starostů a Nezávislí Věra Kovářová je na rozdíl od některých svých kolegů zdrženlivá a nynější situaci nechce dále eskalovat. „Nejsem sice členkou vyjednávacího týmu, ale v Poslanecké sněmovně jsem ani v zákulisí žádnou nevraživost nezaznamenala. Za sebe mohu říci, že vztahy s Piráty zůstávají i nadále korektní.“

Zcela odlišný pohled má na rozdíl od Kovářové další místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik, kandidát na ministra průmyslu a obchodu, který v rozhovoru pro Seznam Zprávy hovořil o tiché domácnosti s Piráty a zároveň dodal, že do kabinetu Petra Fialy vstoupí i bez nich. Michalik koaličního partnera zase v DVTV označil za soupeře, s nímž se spojili v jedné válce. Pokud by si Piráti v celostátním referendu odhlasovali, že po debaklu ve volbách nevstoupí do kabinetu, nesmělo by podle původní koaliční dohody do Strakovy akademie zamířit ani hnutí STAN.

U Richterové šlo o omyl ze strany nováčků, nikoli schválnost

Oba subjekty se totiž při spojení zavázaly, že buď půjdou do vlády společně, anebo svorně zamíří do opozice. Většina Starostů ale nyní tvrdí, že nehodlají druhou koalici Spolu tvořenou z ODS, KDU-ČSL a TOP 09, opustit. Paradoxní rovněž je, že Piráti díky svému předsedovi Ivanu Bartošovi podepsali vládní dohodu s pětikoalicí už v pondělí, ale stranické hlasovací fórum o vstupu do kabinetu je na programu až nyní a trvá čtyři dny. Navíc jeho výsledek ze zveřejní až v pondělí po 22. hodině.  Je tedy rozvod na obzoru, pokud se Piráti odeberou do opozice? „Opravdu se zatím jedná o předčasné rozvodové spekulace, které nechci komentovat. Pokud není jasné, jak hlasování Pirátů dopadne, zdržela bych se jakékoli predikce, a to i směrem k tomu, co by následovalo po možném zamítnutí smlouvy,“ přeje si Kovářová. Aby Piráti získali souhlas se vstupem do vlády, musí se pro smlouvu vyslovit alespoň 60 procent hlasujících.

Pokud by Piráti řekli Fialově vládě stop, vyvstává otázka, kdo by jejich křesla přebral. Zatím by měli Ivanem Bartošem obsadit ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci, resort diplomacie by měl řídit Jan Lipavský a v jejich gesci by mělo být i ministerstvo pro legislativu, jehož se ale zřekl Jakub Michálek. „Zatím jsme neřešili, kdo by jejich zástupce v kabinetu nahradil, pokud by se rozhodli odejít,“ soudí bývalá starostka Chýně. Je asi těžko představitelné, že by hnutí STAN převzalo jejich posty. Koalice Spolu by STAN zcela jistě netolerovala sedm ministerských pozic.

Idylický vztah mezi STAN a Piráty se pokazil po volbách, kdy původně slabší Starostové předběhli svého partnera díky preferenčním hlasům, a tak v Poslanecké sněmovně získali 33 mandátů, zatímco do té doby vůdčí Piráti se museli spokojit jen se čtyřmi křesly. Jejich analýza pak obvinila Starosty, že porušili původní dohodu, když kandidáti STAN podle zjištění Neovlivní.cz údajně v devíti případech vyzývali ke kroužkování svých favoritů. Bývalá místopředsedkyně sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj si i přes současné spory nemyslí, že bylo chybou se s Piráty před volbami spojit a vytvořit koalici. „Vzájemné spojení mělo svůj účel a rovněž nesmíme zapomenout na skutečnost, že po něm byla společenská poptávka,“ konstatuje Kovářová.

Určité dusno v pětikoalici, která sestavuje vládu, zavládlo i při středečním volbě místopředsedů Poslanecké sněmovny, kdy pirátská kandidátka Olga Richterová nebyla zvolena v I. kole. Obdržela jen 95 hlasů z potřebných 98, což znamená, že pro ni nehlasovali všichni koaliční partneři. Richterová byla sice zvolena ve druhém kole, ale Piráti si zmíněný karambol začali vysvětlovat tak, že se s nimi nepočítá a tato kauza může právě probíhající hlasování dost možná ovlivnit.

Partneři pak tvrdili, že skutečně nešlo o žádnou schválnost, ale za nedorozuměním stojí nezkušenost nováčků, kteří nevěděli, jak mají správně hlasovat. „Za hnutí STAN mohu naprosto s čistým svědomím prohlásit, že všichni jsme paní Olgu Richterovou podpořili. Za jejím nezvolením stojí opravdu velké množství neplatných hlasů. V minulém volebním období jsem byla členkou volební komise, a moc dobře si pamatuji, že pravidelně bylo velké množství špatně vyplněných lístků. Určitě nešlo o žádný záměr Piráty poškodit,“ dušuje se Kovářová. Při hlasování je totiž zapotřebí označit nejen jméno kandidáta, kterého poslanci volí, ale také vyznačit jméno toho, koho hlasující odmítá. Neznalost zmíněného postupu mezi částí nově zvolených poslanců pak mohla skutečně vést k tomu, že v prvním kole nebylo dostatek platných hlasů pro Olgu Richterovou.

Zesnulého otce bude mít na paměti, za mnohé mu vděčí

Dalším zádrhelem v možné účasti Pirátů ve vládě se může jevit krok Jakuba Michálka, který v průběhu hlasování oznámil, že se vzdává ambicí na funkci ministra pro legislativu, protože nechce jako poslanec kumulovat funkce. „Zatím jsem neměla možnost s panem Michálkem o jeho kroku hovořit, a to vzhledem k mé smutné rodinné události,“ říká bývalá členka rozpočtového výboru za minulé období.

Zkušenou ekonomku nemrzí, že se její jméno neobjevilo mezi kandidáty na ministry ve Fialově vládě. „Upřímně musím říci, že jsem ani o ministerský post neusilovala. Moje role je ve Sněmovně, tady jsem více užitečná a hlavně mohu být stále v kontaktu s obyčejnými lidmi a pomáhat starostům v obcí,“ praví čerstvě zvolená I. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, která bude zastupovat její šéfku Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), pokud bude při jednání absentovat.

Jako žena si nemohla nevšimnout, že v nastávající Fialově vládě budou mít velkou převahu muži nad něžným pohlavím. V novém kabinetu by dámy měly zastupovat jen Jana Černochová z ODS, a to na ministerstvu obrany a Helena Langšádlová (TOP 09), která by měla být členkou vlády pro vědu a výzkum. „Jelikož ještě nebyla jména oficiálně prezentovaná, tak bych se vůbec nezlobila, kdyby ještě nějaká žena do sestavy přibyla. Kolegyně jako Černochová a Langšádlová, pokud se jejich nominace potvrdí, nás jistě budou skvěle reprezentovat. Na druhou stranu mě moc těší, že dámy v Poslanecké sněmovně tvoří čtvrtinu, což je nejvíce v novodobých dějinách. A tak my si v Dolní komoře chlapy z vlády dobře pohlídáme,“ pousměje se.

Nyní se ale hlavně soustředí, aby dobře zvládla novou pozici, neboť byla zvolena místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. „Jedná se o úplně odlišnou roli, než jsem doposud vykonávala. Zatím jsem působila v opozici, v níž jsem ve Sněmovně předkládala pozměňovací návrhy a interpelovala jsem jednotlivé ministry Babišovy vlády. Teď se musím hlavně zaměřit na maximální odpovědnost a na složitý úkol, aby vše v Dolní komoře probíhalo důstojně. Naštěstí na vše nejsem sama.“ Poslankyni, která svůj mandát obhájila, mrzí, že ji při jejím počínání už nebude moci sledovat její milovaný tatínek, který ve čtvrtek zemřel. „Nejsem si jista, zda den předtím, moje zvolení vůbec zaregistroval. Každopádně se budu snažit, abych mu neudělala ostudu. Za mnohé v životě mu totiž vděčím.“

I když se rodina ponořila do smutku, maminka její úspěch obrovsky prožívá. „Udělala jsem jí obrovskou radost, ale zároveň vím, jak velkou bude mou kritičkou a zároveň mě bude hlídat, aby mě neopustila pokora a touha pomáhat slabším. Maminka obrovsky sleduje politiku. Nedávno mně dokonce udělala politologickou přednášku či úvahu na téma, proč s Piráty právě nastala současná situace,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Věra Kovářová.

Související

Jevhen Perebyjnis

Odvolání ukrajinského velvyslance Perebyjnise některé politiky překvapilo

Odvolání ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise první místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Věru Kovářovou (STAN) překvapilo. Jeho práci v Česku ocenila. Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček se pozastavil nad tím, proč Ukrajina k rotaci velvyslanců ve válečné době přistoupila.
Věra Kovářová.

Místopředsedové Sněmovny Kovářová a Bartošek by kvůli obstrukcím zatím neměnili pravidla

Koaliční místopředsedové Sněmovny Věra Kovářová (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) se shodli na tom, že kvůli poslední obstrukci opozičního hnutí SPD při schvalování vládní pandemické novely není teď potřeba měnit zákonná pravidla jednání Sněmovny. Obdobně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se vyjádřil poslanec opozičního hnutí ANO, bývalý vicepremiér Karel Havlíček.

Více souvisejících

Věra Kovářová Starostové a nezávislí (STAN) Poslanecká sněmovna Česká pirátská strana politika Olga Richterová (Piráti) Jakub Michálek (Pirátská strana)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Pavel

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel

 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

včera

Americký dolar

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

včera

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

včera

ústr

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je nejvyšším orgánem ústavu, se zastala ředitele Ladislava Kudrny ve sporu s částí zaměstnanců. Podle rady ředitel svými kroky naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen. Usnesení rady poskytl ČTK mluvčí ústavu Martin Vacek. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl dnes serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

včera

Kyjev

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

včera

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.

včera

Marija Lvovová-Bělovová

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová dnes uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. ICC na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC dnes odsoudil výhrůžky ze strany Ruska.

včera

Ilustrační foto

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

včera

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil. ČTK to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Aktualizováno včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance

Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty, informoval dnes ČTK. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

včera

Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala

Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy