Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek strávil v úterý podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu zhruba 40 minut v restauraci, ačkoliv měla být kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřená. Kalousek to vysvětluje tím, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil pivo. Na twitteru označil návštěvu podniku za chybu, omluvil se za ni a slíbil poslat 10.000 korun na dobročinné účely související s epidemií. Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).
Podle Radiožurnálu Kalousek strávil v úterý odpoledne asi 40 minut za zavřenými dveřmi restaurace na pražských Vinohradech. V souladu s předpisy má mít podnik otevřené jen výdejní okénko.
Na dotaz, co v zavřené restauraci dělal, Kalousek uvedl, že si tam byl vyzvednout oběd a dal si pivo. "Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil. Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat," napsal na twitteru.
neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat. Abych omluvu podpořil i materiálně, věnuji deset tisíc korun na dobročinné účely související s epidemií.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 4, 2020
Konzumaci piva potvrdil i jednatel restaurace. "S panem Kalouskem se znám, nabídl jsem mu, že mu na mě naleju jedno pivko," potvrdil rozhlasu. Dodal, že to byla chyba, která by se neměla stávat.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru uvedl, že událostí se bude stejně jako v případě bývalého ministra zdravotnictví Prymuly zabývat magistrát.
Tohle stále platí, pro členy vlády i opozice, stejně jako pro kohokoliv jiného. Ať už to bylo na Vyšehradě nebo na Vinohradech. Úřad nemůže poskytovat informace o průběhu přestupkového řízení u konkrétních osob. Ale nebojte, všem je měřeno stejným metrem! https://t.co/buvaabTPMj
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 4, 2020
ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Vít Hofman. "Budeme řešit zejména provozovatele restaurace, a tedy pobyt osoby v restauraci. Pokud došlo k dalším porušením návladních nařízení, například nenošení roušek, je možné, že se případem bude zabývat i Hygienická stanice hlavního města Prahy," uvedl. Dodal, že ve správním řízení hrozí fyzické osobě pokuta od 20.000 do dvou milionů korun, právnické osobě pak může úřad udělit až třímilionovou sankci.
Kalousek odmítá to, že jeho návštěva restaurace byla podobná případu ministra Prymuly, kterého silně kritizoval na sociálních sítích. "Já jsem kritizoval pana Prymulu za to, že v době, kdy byla uzavřená výdejní okénka, pařil v restauraci. Nic takového já jsem neudělal," vysvětlil předseda poslanců TOP 09.
Ještě před zveřejněním omluvy na sociálních sítích Kalousek Radiožurnálu řekl, že pivo nepil v restauraci. "Já, pokud někde něco konzumuji, tak v kapitule a trpělivě čekám, že za to budu oceněn Řádem bílého lva," řekl. Narážel tak na případ Prymuly, kterého v říjnu přistihl deník Blesk při návštěvě zavřené restaurace na pražském Vyšehradě. Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly.
Prymula byl letos 28. října oceněn nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva. Prezident Miloš Zeman mu ho udělil za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Kauza setkání s dalšími lidmi v zavřené vyšehradské restauraci ho stála místo ministra. Ve funkci ho 29. října nahradil Jan Blatný.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , Restaurace , Roman Prymula (epidemiolog) , Praha , top 09 , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 6 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
Neděle byla zatím nejteplejším dnem letošního roku, ale krátce po začátku nového týdne přichází varování. Meteorologové upozornili zejména pěstitele kvetoucích meruněk na očekávané mrazivé noci.
Zdroj: Jan Hrabě