KOMENTÁŘ | Novotný i ODS se musejí změnit, jinak skončí v poli poražených. Je načase sešlápnout plyn

KOMENTÁŘ – Nevědí si s ním rady a mnohým svým vystupováním i hrubou rétorikou leze na nervy, i když to nikdo na rovinu neřekne. Starosta Řeporyj Pavel Novotný ale vnáší do ODS velkou nervozitu. Dokud si excentrický komunální politik řešil ve své územní části výstvabu pomníku vlasovcům a občas u tohoto utrousil nějaké vulgární slovo, většina konzervativců se možná jen lehce usmála a bývalého bulvárního novináře nebrala vážně. Poté, co nedávno oznámil, že by rád kandidoval do Sněmovny, mnozí však zpozorněli a začali se proti němu ostře vymezovat jako například europoslanec Jan Zahradil.

Popularita Pavla Novotného, ať už v pozitivním či negativním smyslu, působí v ODS jako určitý alarm. A většina, i když starostu Řeporyj nemusí, si uvědomuje, že kdyby nebylo jeho osoby, o občanských demokratech by se spíše mlčelo. Do strany, která si zakládá na slušnosti, jisté filozofii a téměř v ní nejsou žádné emoce, může případně i v parlamentu Novotný vnést chaos, který může zničit veškeré hodnoty konzervativců. A po ohlášení plánu, že by rád kandidoval, tomu někteří chtějí zabránit. Europoslanec Jan Zahradil dokonce prohlásil, že nenechá ODS Novotným zničit, ten na to reagoval poznámkou o zombie. Na takové hádky či půtky před veřejností, není partaj plná profesorů a doktorů zvyklá. A jistě ji děsí, že právě tímto budí v médiích pozornost, po níž sice touží, ale ve stylu, jak zasadila drtivý úder vládní koalici.

Otřepané fráze s nudou nikoho neohromí

Možná by už Pavel Novotný nebyl členem ODS, kdyby nyní nebyl pod policejní ochranou, kterou dostal kvůli tlaku od Rusů za vybudování památníku vlasovcům. Sám užívá oblíbenou poznámku, jak moc dobře si uvědomuje, že strana ho jedinou sms zprávou může kdykoli vypnout. Starosta Řeporyj opravdu není typem celostátního politika, je emotivní, užívání vulgárních výrazů se u něj snad ani nedá spočítat, co jej napadne, to napíše na sociálně sítě. Jeho kritici upozorňují i na jeho trestní rejstřík, který si pošpinil pravomocným rozsudkem za výhrůžku vraždou, jež adresoval Marku Vítovi. Ve srovnání s předsedou ODS Petrem Fialou jde o dva kosmicky rozdílné světy.

A přesto se mohou objevit názory, že demokraté Pavla Novotného potřebují. Je dobré si uvědomit, že strana, jejíž DNA začíná být nudou, se potřebuje pohnout z jedenáctiprocentních volebních preferencí, na níž nyní uvízla. Je nutné sešlápnout plyn, jinak se nic nestane. Určitě strana z malých procentních čísel nevybředne neustálým opakování vět typu, že „máme premiéra ve střetu zájmů, že jeho vláda nezvládla koronavirovou krizi“ a podobně. Otřepané fráze už nikoho neohromí, je nutné jednat. Pustit Pavla Novotného do vyšších politických pater je ale risk.

Alespoň zatím. Pokud by Pavel Novotný zůstal stejný, tedy vulgární a urážející oponenty. Musel by se změnit, ale určité rebelství je nutné, aby si uchoval i jako případný poslanec. To v ODS chybí, stejně jako zdravá drzost i štiplavé poznámky, bohužel serióznost už voliče neláká. Svět se zkrátka změnil, stejně jako politická kultura.

Razantní kritika komunismu na část členů zabírá

Je tu ale jedna věc, která Pavlu Novotnému stále zajišťuje členství v ODS. Razantně vystupuje proti komunismu, upozorňuje na jeho zrůdnost i prokázané zločinné skutky. Nenechal se zastrašit ruskými výhrůžkami, když oznámil, že uctí kontroverzní vlasovce. Zůstal neoblomný. V době, kdy se někteří už odmítají zabývat minulostí a přijde jim zcela normální, že někdo byl v KSČ či agentem StB, ozve se právě starosta a na přehmaty z bolševické éry emotivně upozorňuje. Právě tento jeho směr je některým členům ODS velice sympatický, může jim imponovat a jsou i ochotni se přenést přes jeho vulgární rétoriku nebo ji alespoň částečně tolerovat.

Jeho předností může být i skutečnost, že jako komunální politik ví, o čem je život normálních lidí, které až tak nezajímá případný premiérův střet zájmů, ale řeší, jak vyjdou s penězi do výplaty, či zda jim na dveře nezaklepe exekutor. Pavel Novotný se cítí být silný v terénu. Jako se liší mluvou, tak je od ostatních politiků rozdílný v činech. Nebojí se o půlnoci vyhnat narkomany z tamního hřbitova, zlikvidovat černé ubytovny anebo i v noci je ochoten zařídit opravu rozbité pouliční lampy ve ztemnělé řeporyjské ulici.

ODS jasně stojí na křižovatce, to je zřetelné. Když nic neudělá, zůstane ji natrvalo role nevýrazné opoziční strany. Udělat něco se sebou ale musí bezpodmínečně i Pavel Novotný. Pokud se sám umravní a dostane určitý vymezený prostor, může být pro ODS opravdu prospěšný. Zkusit smíchat Fialovu moudrost s Novotného výbušností a zdravou drzostí by nemuselo být pro ODS zlou kombinací. Změnit se zkrátka musí všichni: Novotný i ODS. Jinak na všechny zbyde role poražených a šéf strany bude opět gratulovat Andreji Babišovi a jeho Hnutí Ano k drtivému volebnímu vítězství.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář ODS Pavel Novotný Petr Fiala (ODS) Jan Zahradil politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy