Petříček: S Rakouskem panuje shoda na otevření hranic bez testů

Hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Finální termín otevření českých hranic s těmito dvěma zeměmi by měl být známý v druhé polovině příštího týdne, probere to ještě i vláda.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to dnes řekl novinářům po videokonferenci s ministry zahraničí obou zemí. Tento nebo příští týden chtějí ministři k jednání přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejný termín.

"S Rakouskem jsme si potvrdili zájem na tom, abychom do půlky června otevřeli naše hranice pro naše občany i pro cestování z důvodů nejen ekonomických, ale zejména pro turisty. Cílem je zajistit, že si vzájemně zkoordinujeme podmínky pro vstup na naše území. Mělo by to směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tudíž bude možné cestovat do sousedního Rakouska bez testů," řekl Petříček.

"Nabídli jsme také slovenskému partnerovi, že stejný model budeme rádi, když přijme i Slovensko. Budeme o tom ještě dále hovořit, ale věříme, že k půlce června by mohl vzniknout minischengen, který zajistí, že lidé budou moci cestovat bez kontrol, nutnosti testů nebo následné karantény," doplnil ministr. Podle jeho dřívějších vyjádření počítal původní plán pro otevření hranic s Rakouskem a se Slovenskem s 8. červnem, ministr ale nevyloučil i dřívější datum.

Slovenská vláda podle Petříčka k věci přistupuje opatrně. "Chce řešit otázku občanů třetích zemí, jak bychom je kontrolovali. To musíme doladit," řekl ministr dnes Radiožurnálu. Prioritou je ale podle něj otevřít hranice se Slovenskem co nejdříve. "Jen potřebujeme jedno dvě jednání se slovenskou stranou a věřím, že slovenská vláda dospěje ke stejnému závěru," dodal.

Česko chce koordinovat přístup i s dalšími státy, tedy Německem nebo Polskem. Ve středu se uskuteční videokonference všech států sousedících s Německem. Petříček věří, že české hranice s ním by se mohly otevřít také kolem poloviny června. Podle ministra je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie. Co se týče Polska, Petříček očekává, že by se mohlo mezi zeměmi volně cestovat v druhé polovině června. U všech zemí ale záleží na vývoji epidemiologické situace, zdůraznil.

Od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, uvedl v pondělí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Finální materiál bude vláda schvalovat v pondělí. Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česku upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové, řekl po pondělním jednání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Petříčka by měly být definovány kategorie vysoce rizikových, rizikových a nerizikových zemí. Seznam v současnosti vzniká. Vojtěch v pondělí uvedl, že by mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Petříček dnes hovořil o Řecku a Bulharsku. S Řeckem Česko jedná o variantě cestování bez povinného negativního testu na covid-19, země by se mohla podle pondělního vyjádření náměstka ministra zahraničí Martina Smolka českým turistům otevřít od 1. července.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimola se stal předsedou hnutí Změna 2020, zkritizoval ČSSD

01.06.2020 13:35 Aktualizováno Jiří Zimola se stal předsedou jihočeského hnutí Změna 2020. Místopředsedou nového subjektu je…

Spor vlády s obcemi se vyostřuje. Sdružení vyzvalo starosty k stávkové…

01.06.2020 12:34 Proti krácení rozpočtů obcí a krajů kvůli koronavirovým opatřením vlády svolá Sdružení místních…

Stát má na vysokorychlostní internet 14 miliard. Neposkytl podle NKÚ ani…

01.06.2020 12:10 Aktualizováno Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění…

Ministerstvo chce zrušit mimořádné zmrazení nájemného bytů

01.06.2020 11:25 Ministerstvo financí navrhne zrušit mimořádné opatření, kterým vláda 23. dubna zmrazila nájemné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy