Prestižní magazín ocenil Novotného dopis Číně. Je dokumentem týdne

Dopis řeporyjského starosty Pavla Novotného adresovaný čínským politikům má ohlas i v zahraničí. Prestižní magazín jej označil dokumentem týdne. Komunální politik ODS se v něm postavil za spolustraníka a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.

Prestižní zahraniční magazín Foreign Policy vyhlásil dokumentem právě končícího týdne dopis starosty Pavla Novotného (ODS) adresovaný čínskému ministrovi zahraničí, který v souvislosti s cestou senátní delegace na Tchaj-wan uvedl, že předseda horní komory Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus“.

Novotný v dopise uvedl, že je vyjádření čínského ministra „daleko za hranou diplomaticky přijatelného“. Po Čínské lidové republice požadoval do 24 hodin oficiální omluvu na stole ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Na slova čínského protějška reagoval i sám člen vládního kabinetu.

„Nechtěl jsem čekat, až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří,“ uvedl Petříček.

Vystrčil se do Česka vrátil v sobotu dopoledne. Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, země by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.

Související

Více souvisejících

Pavel Novotný Foreign Policy Čína Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy