Prestižní magazín ocenil Novotného dopis Číně. Je dokumentem týdne

Dopis řeporyjského starosty Pavla Novotného adresovaný čínským politikům má ohlas i v zahraničí. Prestižní magazín jej označil dokumentem týdne. Komunální politik ODS se v něm postavil za spolustraníka a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany
doporučujeme

Prestižní zahraniční magazín Foreign Policy vyhlásil dokumentem právě končícího týdne dopis starosty Pavla Novotného (ODS) adresovaný čínskému ministrovi zahraničí, který v souvislosti s cestou senátní delegace na Tchaj-wan uvedl, že předseda horní komory Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus“.

Novotný v dopise uvedl, že je vyjádření čínského ministra „daleko za hranou diplomaticky přijatelného“. Po Čínské lidové republice požadoval do 24 hodin oficiální omluvu na stole ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Na slova čínského protějška reagoval i sám člen vládního kabinetu.

„Nechtěl jsem čekat, až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří,“ uvedl Petříček.

Vystrčil se do Česka vrátil v sobotu dopoledne. Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, země by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

26.09.2020 20:08 Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to dnes večer řekl premiér…

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama