Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně termínu

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také, že kabinet, který dnes opatření od čtvrtka příštího týdne zmírnil, rozhodoval konsensuálně. Čtvrtkem podle předsedy občanských demokratů snad skončí diskriminace malých prodejců, ti musí mít v současnosti zavřeno. Fiala to řekl v diskusi na televizi Prima. Také podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou mít malí obchodníci od čtvrtka konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé.

Petr Fiala

"Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu," uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se výroky jednotlivých ministrů ohledně možného uvolnění přísných protikoronavirových opatření lišily.

To kritizuje i poslanec Pirátů Martin Jiránek. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že podnikatelé v týdnu slyšeli od členů vlády, že se omezení uvolní od pondělka, že se možná neuvolní kvůli špatné situaci, že se uvolnění nedoporučuje či že se rozvolňovat asi bude. "Komunikace je ohromně chaotická a vyvolává očekávání u podnikatelů. Dnes si přečtou, že tedy ve čtvrtek," uvedl Jiránek. Uvolnění vítá.

Také podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka vláda u načasování trošku selhala, když se do poslední chvíle očekávalo otevření v pondělí. "Bylo by lépe, kdyby vláda lépe informovala ... Škoda, že nám to vláda neřekla alespoň ve čtvrtek nebo v pátek, že začnou opatření platit za týden," uvedl v České televizi Gazdík.

Podle předsedy ODS Fialy vláda zatím na usnesení Sněmovny z 19. listopadu kvůli uzavření malých obchodů a provozoven nereagovala. Velké markety mohly být otevřené. Senátoři se kvůli nerovným podmínkám obrátili na Ústavní soud. "Snad čtvrtkem skončí diskriminace drobných prodejců, malých prodejen," řekl Fiala. Řada živnostníků, prodejen či restaurací už je podle něj na dně. "Takže je to světlo na konci tunelu," uvedl k dnešnímu rozhodnutí vlády.

Také podle šéfky TOP 09 Adamové vládní opatření proti šíření viru dosud upřednostňovala velké subjekty před malými. "Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby," napsala Adamová na twitteru.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že lidé potřebují mít obživu a postupné rozvolňování je na místě. "Ale zodpovědná vláda také představí opatření, jak se již třetí vlna nebude opakovat, a to musí jít ruku v ruce, jinak si všichni koledujeme o další velký problém," uvedl na twitteru Jurečka. Podle něj je nutné, aby fungovala chytrá karanténa s testováním, trasováním a e-rouškou, jinak se objeví třetí vlna nákazy a následovat bude další uzávěra.

Šéf SPD Tomio Okamura v České televizi řekl, že podle systému PES se měla omezení zmírnit v pondělí. Zmínil diskriminaci malých a velkých provozů a její odstranění po uvolnění.

Kabinet na dnešním mimořádném jednání schválil od čtvrtka změnu stupně rizika v systému PES ze čtvrtého na třetí. Budou moci otevřít i dosud zavřené obchody. Bude platit omezení plochy na zákazníka. Konat se budou moci i venkovní trhy. Restaurace budou moci fungovat do 22:00, obsadit mohou polovinu míst. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé.

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Putin připojuje k Rusku 15 procent Ukrajiny. Hájí se zmanipulovanými…

30.09.2022 22:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Fiala po úspěchu v senátních volbách ocenil projekt Spolu. Babiš je zklamán

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin bude i nadále senátorem za Jičín

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Vládní strany ovládly druhé kolo senátních voleb, dařilo se hlavně ODS a…

01.10.2022 19:18 Aktualizováno Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Volební koalice Spolu oznámí svůj postup ohledně kandidáta na Hrad v úterý

01.10.2022 19:15 Koalice Spolu oznámí svůj postup ve výběru prezidentského kandidáta v úterý 4. října. Na dnešní…

Druhé kolo je úspěchem vládních stran, hodnotí politologové výsledky voleb

01.10.2022 18:08 Druhé kolo senátních voleb je úspěchem stran vládní koalice a porážkou pro hnutí ANO. Výsledky ale…

Schillerová očekávala více senátorských mandátů pro ANO. Výsledek hodnotí…

01.10.2022 17:09 Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová očekávala, že opoziční hnutí získá víc senátorských mandátů,…

Předseda Senátu Vystrčil obhájil mandát. Poděkoval voličům i občanské…

01.10.2022 16:26 Aktualizováno Znovuzvolený senátor Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval voličům v obvodu Jihlava za to, že se nenechali…

Senátorem za Prahu 10 bude nově známý kardiochirurg Pirk

01.10.2022 16:23 Senátorem ve volebním obvodu Praha 10 bude chirurg Jan Pirk (TOP 09). Ve druhém kole senátních…

Referendum o vládě se nekonalo, řekl Jurečka a podpořil Vystrčila

01.10.2022 15:46 Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl k průběžným výsledkům voleb, že referendum o vládě se…

K senátním volbám chodí výrazně méně lidí než před týdnem

01.10.2022 13:58 Aktualizováno Volební účast v druhém kole voleb do třetiny Senátu nepřesáhne v některých obvodech 20 procent.…

Související:

Právě se děje

reklama