Žaloba na Evropskou komisi? Vláda řeší Babišovy problémy, o Česko jí nejde, reaguje opozice

Vláda neřeší problémy ČR, ale zájmy premiéra Andreje Babiše (ANO) a firmy Agrofert Holding. V reakci na rozhodnutí kabinetu zažalovat Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro Agrofert se na tom shodli lídři ODS a Pirátů. Premiér by měl podle opozičních stran vyřešit střet zájmů, šéf občanských demokratů Petr Fiala míní, že aktuální situaci mohou změnit pouze volby. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že od postupu vlády by se příští týden měla distancovat Sněmovna.

Petr Fiala (ODS) na 29. kongresu strany
doporučujeme

Kabinet o žalobě rozhodl v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli EK později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Petr Fiala řekl, že kabinet neřeší problémy Česka, například urychlení výstavby či snížení byrokracie. "Místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s komisí o Babišovy dotace. O zájmy ČR nejde," sdělil Fiala. Občané jsou podle něj rukojmími Babišova střetu zájmu a změnit to mohou jen volby.

Podle předsedy Pirátů kabinet plán schválil v tichosti, protože si je vědom, jak nesmyslný je. "Čím později Andrej Babiš vyřeší svůj střet zájmů, tím větší bude škoda na veřejných prostředcích," uvedl Ivan Bartoš.

Chystané podání žaloby podle Bartoše dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu, ne české. "V EK pracují špičkoví experti a porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný," sdělil Bartoš ČTK. Komise byla povinna proplácení zastavit, dodal.

Adamová ČTK napsala, že rozhodnutí vlády jasně potvrzuje, že se Babiš od své firmy "neodstřihl", jak tvrdí. Toman také podle ní nesedí ve vládě za ČSSD, ale za Agrofert. "Otázkou je, zda ještě ČSSD ve vládě vůbec je, má nějaké slovo, nebo už se všichni její zástupci ve vládě stali obhájci soukromého byznysu premiéra," dodala. Sněmovna by se podle Adamové měla příští týden od postupu vlády distancovat. "Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy ČR," řekla.

Předseda STAN Vít Rakušan označil krok kabinetu za "naprostou nehoráznost". "Kdyby pan premiér chtěl, není nic jednoduššího než to zastavit. Zjevně nechce. Střet zájmů jako když vyšiješ," uvedl. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru napsal, že rozhodnutí nechápe. Za logičtější by považoval nechat EK dokončit šetření a reagovat případně až poté.

SPD programově nesouhlasí, aby rozhodování orgánů EU bylo nadřazeno českým organům, sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura. Očekává, že vláda zažaluje EK v jiných záležitostech. "V otázce vynucování inkluze, ve věci migrační politiky, potravin dvojí kvality, držení zbraní a v dalších případech otevřeného diktátu porušování práv českého státu a občanů. A nejenom v případě Agrofertu, který se přímo týká osobního zájmu premiéra," uvedl.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Stát by měl podle Starostů na test přispívat víc než 60 korun

02.03.2021 13:54 Aktualizováno Stát by měl podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) firmám přispívat alespoň 80 nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama