Kandidáti na prezidenta 2023: Co nevíte o Nerudové, Pavlovi nebo Babišovi. Odhalená tajemství

Do boje o prezidentskou funkci za měsíc podle všeho zamíří devět kandidátů, a oproti minulým volbám v roce 2018 se o úřad hlavy státu ucházejí také dvě ženy, před pěti roky to bylo devět mužů. Jedná se o osobnosti různého věku i profesí, největší politické zkušenosti z nich má bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jsou mezi nimi ale i senátoři, bývalý ministr a velvyslanec nebo někdejší rektorka. Mnozí z nich se veřejně svěřili se svými koníčky a zájmy, někteří kandidáti jsou nicméně z tohoto pohledu neznámí.

Z favoritů volby, mezi které podle průzkumů patří vedle Babiše ještě někdejší náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, má asi nejméně mimopracovních zájmů expremiér. "Když mám volný čas, tak se snažím být s rodinou, spím, nebo nedělám nic," svěřil se například před pěti lety, když byl ještě ministrem financí a místopředsedou vlády. K rekreaci Babiš využívá mimo jiné areál Čapí hnízdo, kvůli jehož financování je nyní před soudem, pobýval i v nemovitostech, které dříve koupil na jihu Francie.

Generál ve výslužbě Pavel je známý hlavně svou vášní pro motocykly, začínal na dýchavičném mopedu Stadion, později si pořídil Jawu 350. "Hodně jsem se vybláznil na Suzuki 650 Dakar. Pak jsem měl hondy, yamahu, ke svému velkému překvapení jsem nakonec skončil u BMW R1200 GS," řekl před několika lety serveru motodenik.cz bývalý předseda Vojenského výboru NATO, který měl v Bruselu jako motorkář ochranku složenou ze stejných nadšenců a společně jezdili na vyjížďky. Rád také fotografuje.

Danuše Nerudová podle svých slov nejraději relaxuje v přírodě. "Miluji přírodu, ve které vždy najdu klid na přemýšlení. Nejlepší chvíle volna jsou pro mě s prutem na rybách a s košíkem v lese," uvedla například na svém volebním webu. "Ráda brzy ráno zajdu k rybníku na ryby, v tichosti pozoruji probouzející se život. Je to čas na přemýšlení i meditaci. A když nějaká ryba zabere, tak to je doping jako hrom," řekla Blesku Nerudová, kterou také její babička přivedla k zahradničení.

Koníčkem senátora Pavla Fischera, který kandidoval na prezidenta už před pěti lety, je hlavně hudba, vedle toho se hlásí také ke skautingu. "Já, moje dcera, neteře, synovci, bratři, sestry, sestřenice, bratranci, všichni jsme byli ve Skautu, za starého režimu i nyní... Skaut mě nesmírně ovlivnil," řekl Fischer, který od školních let hraje na housle a na kytaru. Na gymnáziu hrál v Pražském studentském orchestru a zpíval v Brixiho akademickém sboru. Na vysoké škole byl členem mezinárodního pěveckého sboru World Youth Choir.

Také lékař Marek Hilšer, který se podobně jako Fischer stal senátorem po kandidatuře v minulé prezidentské volbě, má rád hudbu. "Od 15 let jsem začal zpívat. Vážnou hudbu. To jsem si ponechal, protože se zpěvem je vždycky spojená i dobrá parta, dobří lidé a přátelé. Takže teď zpívám také ve sboru, kde jsou lidé, s kterými se známe už od studentských let," řekl nedávno lifestylovému serveru lp-life.cz Hilšer, který má rád také lezení po horách, fotbal nebo cyklistku, jezdí i na renovované Jawě zvané Pérák.

Ani další z kandidátů na prezidenta, kterým průzkumy přisuzují jen několikaprocentní podporu, se svými koníčky příliš neliší od běžných Čechů. Odborářský předák Josef Středula například rád fotografuje. "Za určitých okolností jsem ale schopen investovat více peněz do mé záliby, tedy fotografování," odpověděl na webu newstream.cz na otázku, co je jeho největší marnotratnost. Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima mezi své záliby řadí cestování po historických památkách, hudbu 18. a 19. století, procházky v přírodě, lyžování a plavání.

Denisa Rohanová, která vzbudila pozornost tím, že její kandidátku podanou už v říjnu 2021 podpořili poslanci minulé Sněmovny, podle tisku ve volném čase chodí do posilovny, stará se o domácí zvířata, čte si nebo jezdí na motorce. Poslanec SPD, někdejší člen vlády za ČSSD a exvelvyslanec Jaroslav Bašta se jako ministr svěřil, že hodně času věnuje na chalupě pěstování květin a koření. Koníčkem se mu stala i archeologie, kterou původně vystudoval, a psal také historické romány.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Danuše Nerudová Petr Pavel Andrej Babiš Marek Hilšer

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy