Prezidentské volby by vyhrál v prvním kole Babiš. Ve druhém by ho porazili Nerudová i Pavel

První kolo volby hlavy státu by při volební účasti 65 procent vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) s výsledkem 30,1 procenta hlasů. Druhá by byla ekonomka Danuše Nerudová s 26,5 procenta a třetí generál Petr Pavel s 23 procenty. Uvádí to volební model agentury STEM, který dnes zveřejnila CNN Prima News. Podle modelu by však Babiše ve druhém kole porazila jak Nerudová, tak i Pavel. STEM také zjistil, že 34 procent lidí je nadále nerozhodnutých.

Naproti tomu podle posledního volebního modelu agentury Median zveřejněného 9. prosince vedla Nerudová s 28 procenty, druhý byl Babiš s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23,5 procenta.

Z dnes zveřejněného modelu STEM také vyplývá, že Babiše by ve druhém kole porazila Nerudová poměrem hlasů 57 ku 43 i Pavel s výsledkem 53 ku 47 procentům hlasů. Vzájemný duel mezi Nerudovou a Pavlem by vyhrála Nerudová poměrem hlasů 56 ku 44. Ve druhém kole by však znovu zůstala třetina voličů nerozhodnutých.

Dnes zveřejněný průzkum agentury STEM se uskutečnil na vzorku 2605 občanů starších 18 let a dotazování se konalo od 29. listopadu do 9. prosince. Preference ostatních kandidátů se pohybují až s velkým odstupem za uvedenými prvními třemi kandidáty. Nejvyšší počet hlasů ze zbývající šestice by získal senátor Pavel Fischer s 6,2 procenta.

Senátor Marek Hilšer by získal 5,1 procenta, odborářský předák Josef Středula 3,9 procenta, kandidát opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta 2,9 procenta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima 1,5 procenta a pole uzavírá podnikatel Karel Diviš s 0,9 procenta.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Danuše Nerudová Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Princ Andrew

Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii

Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC. 

včera

Senát ČR

Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

včera

včera

Česká televize

ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích

Česká televize v sobotu reagovala na nejnovější vývoj ohledně finančního zajištění budoucnosti veřejnoprávních médií. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž oznámil, že nakonec dojde pouze k novele stávajícího zákona. ČT vzkázala, že trvá na současné formě financování, tedy na poplatcích od občanů. 

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne

Budoucí financování veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, nakonec nebude upraveno novým zákonem. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov dojde k novele současného zákona. Přípravou nového předpisu se zabývalo ministerstvo kultury vedené Oto Klempířem (Motoristé). 

včera

Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl

Lebka svaté Zdislavy se v sobotu definitivně vrátila do rukou církve a do Jablonného v Podještědí. V tamním kostele, ze kterého byla relikvie v květnu odcizena, dnes uctili památku světice. Bohoslužbu vedl nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy