Praha - Tématem letošních maturit je bezesporu Jidáš Iškariotský, který nachytal řadu středoškolských studentů a přistihl je nepřipravené. Někteří z nich sice argumentují tím, že testy byly nepřiměřeně obtížné, případně se domnívají, že otázka ze základu všeobecného vzdělání a jednoho z pilířů evropské kultury nemá u maturit co dělat, těm ale oponuje poslankyně TOP 09.
Poslankyně TOP 09 Nina Nováková poukazuje na fakt, že studenti neznají Jidáše a vymlouvají se, že Bibli přeci nečetli a číst nemusejí. Hned v úvodu svého komentáře tak popírá stížnosti některých studentů, že postava Jidáše nemá ve zkoušce z Českého jazyka co dělat, neboť Bible je z literárního pohledu kniha jako každá jiná.
"Studenti, které zradila u maturitní zkoušky úloha prověřující čtenářskou gramotnost a všeobecný kulturní přehled, ukázali, co se naučili od nás dospělých: lékem na vlastní chybu je útok, nejlépe s diskriminačním podtextem," domnívá se Nováková.
Je podle ní ale dobře, že se námitky studentů zatím netýkají přírodních věd a matematiky. "Neuznáváte filosofa Pythagora, proto nebudete pracovat s jeho větou?" poukazuje ironicky.
Postavu Jidáše následně zařadila do stejné kategorie jako Davida a Goliáše, Herkula nebo Samaritána. "Předpokládáme, že průměrně vzdělaný člověk chápe pojem oidipovský komplex. Politikové před volbami slibují, že vyčistí Augiášův chlév. Dáváme šalamounské odpovědi na záludné otázky. Víme, že existuje desatero, i když se jím neřídíme. A rozeznáme sakrální stavbu, na jejímž vrcholu je kříž nebo půlměsíc – a umíme se kvůli tomu pohádat," podotkla poslankyně.
V celém problému jde podle ní jen o schopnost studentů vymlouvat se. "Snad se nejedná o neschopnost učitelů předat jim základy naší kultury," doufá.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Maturitní zkoušky mají v Česku stovky let starou historii. Skládaly se i z latiny a řečtiny
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
před 1 hodinou
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
před 2 hodinami
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
před 3 hodinami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 4 hodinami
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 5 hodinami
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 5 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 6 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 7 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 8 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 9 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 10 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 10 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 12 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
Možná je to až příznačné, že nečekané a velké úspěchy českých zimních sportovců přišli na řadu v předvánočním čase. Dali tím tak českým fanouškům vánoční dárek a naději, že Zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d´Ampezzo, které se budou konat příští rok v únoru. Tím nejvýraznějším úspěchem posledních dní je ten ze strany alpského lyžaře Jana Zabystřana, který v pátek 19. prosince zaznamenal první výhru pro jakéhokoli mužského českého reprezentanta v super-G v rámci Světového poháru, když ve Val Gardeně jako devětadvacátý startující nečekaně celý závod vyhrál. Stoupající formu potvrzuje v těchto dnech i snowboardistka Zuzana Maděrová, která získala v paralelním slalomu v Davosu stříbro. Skeletonistka Anna Fernstädtová taktéž vybojovala v korytu v lotyšské Siguldě o posledním víkendu stříbro a v českých úspěších se neztratila ani skokanka na lyžích Anežka Indráčková, která parádí vstup do olympijské sezóny vylepšila rekordním skokem.
Zdroj: David Holub