Praha - Ačkoli mají v současné době vysokoškoláci studium díky internetu usnadněné v porovnání s minulými generacemi, mnozí jsou líní už i napsat seminární, bakalářskou či diplomovou práci. Za peníze si je nechávají vypracovat od někoho jiného. Univerzity si s tímto problémem nevědí rady.
Podle výzkumu studentky Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Brno Veroniky Králíkové, která na toto téma zpracovala diplomovou práci, si nechalo někdy práci napsat osm procent studentů, řekla na tiskové konferenci. Odhaduje, že se na českém trhu ročně protočí 200 milionů korun, které inkasují zpracovatelé prací.
V podstatě jde o genezi problému plagiátorství, který se intenzivně řeší na univerzitě od roku 2010 a ve světě existuje řada i komerčních programů, které dokážou velmi dobře rozpoznat i částečný plagiát.
Zatímco školy už obvykle mají nastavené procesy, jak postupovat se studenty-podvodníky v případě plagiátu, s těmi, kteří si nechají zpracovat diplomovou práci na zakázku, si zatím rady příliš nevědí. Je totiž jen velice obtížně zjistitelné, že student nenapsal práci sám.
"Hodně záleží na přístupu vyučujícího, který funguje jako konzultant. Buď studenta znám a vím, na jaké je úrovni, takže pokud odevzdá například výrazně lepší diplomovou práci, než odpovídá jeho schopnostem, je to podezřelé. Zároveň by měl mít učitel dostatek času na konzultace a na rozhovory se studentem, díky nimž zjistí, jak se v problematice orientuje. Také se na naší fakultě snažíme vypisovat dostatečně zajímavá témata, která budou studenty bavit," řekl proděkan pro zahraniční vztahy Tomáš Foltýnek.
Na českém trhu existuje řada společností, které na své webové stránce nabízí zpracování podkladů pro závěrečné práce. "Zpracování celé práce je nelegální, proto nabízejí jen podklady. Jedná se však o hotové práce. Zadala jsem si i zpracování dvanáctistránkové eseje, jaká bude kvalita a cena," řekla Králíková. Nabízená cena se pohybovala mezi 2400 a 5600 korunami.
Řešení je více. Na jedné straně je to navázání hlubšího kontaktu učitele se studentem a zkoušení se zpětnou vazbou. Zároveň by měly spolupracovat vysoké školy po celém světě a udělat ze spíše etického problému protizákonné jednání.
Související
Nová poslankyně za SPD přitahuje pozornost. Kvůli diplomové práci
Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda
Vysoké školy , studenti , Školství
Aktuálně se děje
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
1. května 2026 21:05
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub