Praha - Dnešní rozhodnutí lídrů koalice o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu odboráři vítají. Protesty sice teď nepřipravují, nicméně stávková pohotovost nadále platí.
Koalice dnes ráno vyhověla odborářskému požadavku na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru, tedy učitelům, hasičům, policistům, zdravotníkům či úředníkům. Na přidání peněz vysokým školám se zástupci vládních stran zatím nedohodli.
Vláda dnes na dva týdny přerušila debatu o státním rozpočtu na příští rok, do něhož se částky na růst platů i pro vysoké školy promítnou. O podobě rozpočtu bude diskutovat za týden také tripartita. Návrh vládního nařízení o zvednutí platů připraví ministerstvo práce.
"Odbory veřejného sektoru zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů," řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
"Není důvod realizovat protesty. Dnešní dohodu koalice bereme tak, že vládní nařízení bude obsahovat zvýšení tarifů o deset a 15 procent od listopadu a s růstem o deset procent bude od ledna počítat úhradová vyhláška (pro lékaře a sestry). Počkáme na vládní nařízení, až to bude černé na bílém," dodal Středula.
"Po dnešní dohodě v koalici předpokládám, že vláda schválí příslušná nařízení o zvýšení tarifních platů do konce měsíce září," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru.
"Navýšení mezd ve školství plně podporujeme, a to jak na úrovni Karlovarského kraje, tak z pohledu Asociace krajů ČR. Vliv na krajské rozpočty toto rozhodnutí vlády mít nebude, protože finance od státu do oblasti školství pouze takzvaně protékají naším rozpočtem a jdou rovnou jednotlivým školám a školských zařízením," uvedla k rozhodnutí vlády předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).
Podle dřívějších propočtů resortu by stát na růst tarifů o 15 a 10 procent letos měl vydat asi tři miliardy a příští rok kolem 27 miliard korun, další miliardy by plynuly od samospráv a ze zdravotního pojištění.
V návrhu rozpočtu pro vysoké školy se zatím objevilo pro příští rok 700 milionů korun navíc. Rektoři žádají navýšení o slibované 4,5 miliardy korun. Akademici začali chystat protesty. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ČTK dnes řekl, že vysoké školy vyčkají na výsledek jednání a podle toho rozhodnou o dalším postupu. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) je přesvědčen o tom, že koalice najde v krátké době na navýšení vysokoškolského rozpočtu shodu.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Odboráři bojují s vládou o vyšší platy. Pomoci má i dopisová kampaň
Odbory zatím nedosáhly svého. Jurečka nechce státním zaměstnancům přidávat tolik
Odbory , stávka , Školství , Vysoké školy , Stanislav Štech , Vláda ČR , učitelé , Zima , Miloš Zeman , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
před 46 minutami
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
před 59 minutami
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
před 1 hodinou
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
před 2 hodinami
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
před 2 hodinami
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
před 2 hodinami
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
před 3 hodinami
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
před 3 hodinami
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
před 4 hodinami
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
před 4 hodinami
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
před 5 hodinami
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
před 6 hodinami
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
před 7 hodinami
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
před 7 hodinami
Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž
před 8 hodinami
Albaneseová označil Izrael za „společného nepřítele lidstva“. Macinka ji vyzval k rezignaci
před 9 hodinami
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
před 9 hodinami
Švýcaři s USA potvrdili roli favorita, Německo si poradilo na úvod hokejového turnaje s Dánskem
před 9 hodinami
„Největší deregulace v americké historii.“ Trump zrušil vědecké rozhodnutí omezující plyny oteplující planetu
před 11 hodinami
Počasí se ochladí, očekávají se i sněhové srážky
Počasí v Česku bude ještě dnes na únor nebývale teplé, ale na obzoru už je zásadní změna. Meteorologové dokonce vyhlížejí nebezpečné jevy, které mají nastat o víkendu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Zdroj: Jan Hrabě